Facebook Google+ Twitter

Szykują sie kolejne protesty lekarzy

Protesty lekarzy mocno nadszarpnęły autorytet i zdrowie nowego ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza. Zaczęło się od buntu lekarzy i aptekarzy przeciw nowelizacji ustawy refundacyjnej. Teraz szykuje się kolejny protest.

Po kilkutygodniowej awanturze lekarzy i aptekarzy z ministrem zdrowia, na tle nowej ustawy refundacyjnej, szykuje się kolejny etap awantury. Lekarze zrzeszeni w związku OZZL zapowiedzieli znowu podjęcie akcji protestu. Tym razem chodzi o niepodpisywanie po 1 lipca 2012 r. umów z NFZ na realizację recept, "jeśli w umowach znajdą się postanowienia o karach". 10 lutego Naczelna Rada Lekarska będzie głosować nad rekomendowaniem lekarzom tej sprawy.

Według portalu gazeta.pl, 9 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nie ma w niej paragrafu o karaniu lekarzy za złe wypisanie recept, ale NFZ będzie mógł karać ''przychodnie i szpitale oraz lekarzy z prywatną praktyką''. NRL chce zadbać o interes (obronę) lekarzy prowadzących własną praktykę. Będzie im sugerować protest w kwestii recept, w związku z postanowieniem ustawy refundacyjnej.

Samorząd lekarski zamierza wezwać lekarzy z przychodni i szpitali do składania wypowiedzeń umowy o pracę i przyjmować ewentualne zatrudnienie na nowo w taki sposób, aby pozbyć się obowiązków wypisywania recept. Zdaniem ekspertów prawa pracy, pomysł NRL jest mało realny w realizacji. Ale samorząd lekarski zapewnia, że nawet bez podjęcia uchwały będzie wywierał presję na resort zdrowia z takim zamiarem, aby doprowadzić do zmiany zasady refundacji. NRL chce osiągnąć taki cel, żeby lekarze nie musieli zajmować się określaniem stopnia refundacji lekarstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.