Facebook Google+ Twitter

Szykujcie się na nocny rajd po muzeach

Już po raz siódmy muzea w całym kraju szykują się na przyjęcie miłośników nocnego zwiedzania. W zeszłym roku, w całym kraju, w "Nocy Muzeów" wzięło udział 200 tysięcy osób. Ile będzie w tym roku?

 / Fot. Mateusz War /http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:0905_Muzeum_Narod_ENM_SZN.jpg&filetimestamp=20090518150322Zwykle wizytę w muzeum przekładamy tłumacząc się natłokiem obowiązków i brakiem czasu na obcowanie z kulturą z wyższej półki. Właśnie dlatego organizatorzy "Nocy Muzeów" postawili na nocne zwiedzanie, dzięki czemu brak czasu przestaje być wymówką. Dzięki projektowi wiele osób może wybrać się do muzeów zarówno tych znanych, jak i mniej popularnych.

Już 15, a dokładnie w nocy z 15 na 16 maja będzie można wybrać się na maraton po muzeach. Projekt jest realizowany w wielu miastach w Polsce np. w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Zakopanem i wielu innych. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

"Noc Muzeów" zainteresowała w ubiegłym roku około 200 tysięcy osób, od najmłodszych (nawet 3- i 4-letnie dzieci mogły uczestniczyć np. w warsztatach plastycznych czy posłuchać bajek) po osoby starsze. Rekord w ilości przyjętych osób pobiła Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, którą podczas "Nocy Muzeów" w 2008 r. odwiedziło około 12 tysięcy osób.

Inicjatywa została rozpoczęta 7 lat temu. Od tego czasu coraz więcej instytucji i placówek kulturowych przyłącza się do projektu. - Biblioteka Uniwersytecka w tym roku debiutuje, prezentując wiele ciekawych projektów - mówi specjalistka do spraw promocji Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Beata Feliszewska - Magnesem będzie wernisaż Stefana Gierowskiego "Malowanie dziesięciorga przykazań", zorganizowany z okazji 85 urodzin artysty. Wystawa nie potrwa tylko jedną noc, będzie można ją zobaczyć do końca czerwca - dodaje.

W Warszawie zwiedzanie rozpoczyna się o 19, a kończy o 1 lub 3 w zależności od placówki. W tym roku będzie można po raz pierwszy zwiedzić nowo powstałe Muzeum Fryderyka Chopina, które z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Oprócz wielu muzeów i galerii sztuki, będzie można zwiedzić takie miejsca jak np. Instytut Pamięci Narodowej, gmach Sejmu RP, Zamek Królewski czy Giełdę Papierów Wartościowych. Wiele placówek przygotowało wystawy o statusie międzynarodowym. - W tym roku we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu przygotowaliśmy dla zwiedzających ponad 350 prac, umieszczonych we wszystkich zakamarkach galerii - mówi rzeczniczka Galerii Zachęta, Olga Gawerska.

Dodatkową atrakcją będzie wycieczka rowerowa ulicami Warszawy organizowana przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Rowerzyści wyruszą o 19 z Placu Zamkowego. Peleton dojedzie do placu przed Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie o północy odbędzie się mecz bikepolo.

Noc Muzeów wzbogacą również koncerty. Muzykę będzie można usłyszeć m. in. w Instytucie Pamięci Narodowej, Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim czy Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Organizatorzy zadbali również o transport pomiędzy placówkami. Między muzeami będą krążyły zabytkowe autobusy, tzw. ogórki, których już od dawna nie można spotkać na ulicach. Można spodziewać się kolejek przed muzeami, jednak na senność i zmęczenie z pewnością pomoże kawa, przygotowana dla zwiedzających.

W projekt zaangażowana jest również policja i straż miejska, które będą dbały o porządek w mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Byłem rok temu w Warszawie. Warto poświęcić czas bo wiele można zwiedzić. Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.