Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16027 miejsce

Szymborska po włosku. Pierwszy "egzamin" językowy w warszawskim Schumanie

Oficjalna inauguracja włoskiej klasy dwujęzycznej oraz uroczyste ślubowanie klas pierwszych w warszawskim liceum im. Schumana stało się okazją do refleksji nad poezją Szymborskiej, zarówno dla licealistów, jak i dla przedstawicieli Włoskiego Instytutu Kultury.

Od lewej: Paola Ciccolella, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury / Fot. Małgorzata Bargielska, CX LO im. SchumanaW uroczystości inauguracyjnej, innowacyjnej klasy dwujęzycznej w CX LO im. R. Schumana wzięła udział Paola Ciccolella, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury oraz reprezentanci instytucji włoskich w Warszawie. Ceremonia rozpoczęła się ślubowaniem klas pierwszych, złożonym w języku polskim i włoskim.

CX LO im. Roberta Schumana to pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w Polsce, która od 1 września br. prowadzi naukę w systemie dwujęzycznym, z wykorzystaniem języka włoskiego.
Powołanie klasy było możliwe dzięki umowie międzynarodowej, zawartej pomiędzy włoskim i polskim ministerstwem edukacji. Nauka w liceum trwa 4 lata. Pierwszy rok, tzw. zerowy przeznaczony jest na przyspieszony kurs języka włoskiego (18 godzin tygodniowo). Język włoski jako wykładowy sukcesywnie wprowadzany będzie już od klasy pierwszej dla kilku przedmiotów humanistycznych.
 / Fot. Małgorzata Bargielska, CX LO im. Schumana
Część artystyczną stanowił spektakl oparty na twórczości Wisławy Szymborskiej, którą licealiści recytowali zarówno po polsku, jak i w języku włoskim. Scenariusz przygotowała Hanna Czader-Kempny (odpowiedzialna za koło teatralne działające przy Ognisku Przyszkolnym Zespołu Szkół nr 59 i MDK „Bielany”) oraz nauczyciele języka włoskiego z liceum Schumana.

Refleksja nad przemijaniem, nad ludzką egzystencją typowa dla Szymborskiej doskonale zabrzmiała w tekstach wygłaszanych przez uczniów. „Nic dwa razy”, „Kot w pustym mieszkaniu” - to tylko niektóre zaprezentowane utwory Noblistki. / Fot. Małgorzata Bargielska, CX LO im. Schumana


Młodzież zadziwiła widzów swym profesjonalizmem, umiejętnościami językowymi (warto pamiętać, że spektakl odbył się w dwa miesiące po rozpoczęciu intensywnej nauki języka włoskiego). Paola Ciccolella, dyrektor Instytutu obiecała pomoc i wsparcie we wszystkich działaniach pierwszej w Polsce klasy italianistycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marto, chyba nie mówimy o tym samym miejscu! Artykuł jest o liceum ogólnokształcącym. Mieszczące się w tym samym budynku gimnazjum otrzymało w tym roku nagrodę za drugie miejsce w rankingu (w dzielnicy Mokotów), sporządzonego na podstawie wyników egzaminów gimnazjalnych. Myślę, że osoby inteligentne są w stanie korzystać i uczyć się nawet w bardzo trudnych warunkach (w placówkach poza wszelkimi klasyfikacjami, w klasie, w lesie, nad morzem,na pustyni). Wystarczą dobre chęci i pewna otwartość umysłu. Cóż, pozostaje mi tylko życzyć Ci szczęścia życiu!
P.S. Odkąd pracuję w CX LO klamki zawsze były na swoich miejscach.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Marta
  • Marta Marta
  • 08.11.2010 14:28

O to więzienie w internecie. Lepiej napiszcie jakich gm. nr 9 miało nauczycieli i czego uczyli nas w życiu ? Bo ja nie nauczyłam się niczego przez 3 lata. W oknach nie było klamek co tu chwalić ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Non e' cosi' difficile! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

La lingua italiana e molto bella ma piu difficile.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.