Facebook Google+ Twitter

Szympans równy człowiekowi? Amerykański sąd rozstrzygnie, czy te zwierzęta mają osobowość prawną

Szympansy już od dawna są uznawane za jedne z najinteligentniejszych zwierząt. Teraz mają szansę zyskać osobowość prawną.

Sonda

Czy szympansy powinny mieć osobowość prawną?

 / Fot. Tambako The Jaguar/CC BY ND 2.0Organizacja The NonHuman Rights Project od dawna walczy o prawa szympansów. Tym razem jej działacze są bardzo bliscy sukcesu. Dwa szympansy - Herkules i Leo - trzymane w ośrodku badawczym mają szansę na wolność. Prawnicy broniący zwierząt uznali że są tam przetrzymywane niezgodnie z prawem i złożyli już pozew do sądu. Co najważniejsze sędzia Barbara Joffe zdecydowała że sprawa trafi na wokandę - podaje Science. Jeśli obrońcy praw szympansów wygrają, Herkules i Leo trafią do rezerwatu Chimps na Florydzie. Warunki, które tam panują się znacznie lepsze niż w laboratorium.

Tymczasem przyglądający się sprawie prawnicy studzą entuzjazm. Według nich nie należy wyciągach pochopnych wniosków i czekać, aż sąd dogłębnie przeanalizuje zebrane materiały w tej sprawie. Rozprawa została przeniesiona z 6 na 27 maja. W tym czasie mają zostać wysłuchane argumenty prawne dotyczące osobowości prawnej dla szympansów.

Dlaczego akurat szympansy mają posiadać ludzki prawa? Ludzie, którzy spędzają z nimi wiele czasu opisują szympansy jako istoty inteligentne, uczuciowe i opiekuńcze. Wiadomo też że potrafią tworzyć struktury społeczne. mają złożony sposób komunikowania się, a także wykazują zachowania przypominające ludzkie rytuały.

Czytaj także: Czterdziestu uzbrojonych strażników chroni ostatniego samca nosorożca białego północnego (wideo)


Czy szympansy otrzymają osobowość prawną dowiemy się już pod koniec maja. Niezależnie jednak od wyroku sądu, pozostaną one jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt na ziemi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ta...ciekawy artykuł,tyle tylko człowiek to już taka kreatura,że na pewno nic się nie zmieni w sytuacji zwierząt a już na pewno nie w tych przeznaczonych do celów laboratoryjnych.Taki ten świat już jest demoniczny i chory -przejawiający okrucieństwo ,chociażby wobec zwierząt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie sądowe to na pewno będzie niekorzystne dla małp. I tak naprawdę nie o to w tym wszystkim chodzi. Mam nadzieję, że ta bezprecedensowa sytuacja stanie się pretekstem do przyjrzenia się sytuacji zwierząt w laboratoriach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.