Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15539 miejsce

Szympansica Lucy gra na giełdzie

Szympansy to zwierzęta o nieprzeciętnej inteligencji. Ten fakt chcą wykorzystać dziennikarze „Pulsu Biznesu”. Zaproponowali szympansicy Lucy pojedynek. Zmierzą się nie byle gdzie, bo na giełdzie. Co z tego wyniknie?

 / Fot. ScreenPrzeciwnikiem Lucy będzie Komitet Inwestycyjny złożony z analityków gazety. Wspierać ich będą internauci, którzy zdecydują, które akcje zakupić. Na inwestycje przeznaczono 10 tys. złotych. Lucy, tak jak każdy kto chce grać na giełdzie, musiała mieć swój rachunek w domu maklerskim. Tu z pomocą przyszedł Dom maklerski IDMSA, na rachunku którego zdeponowano pieniądze. Skoro wszelkie procedury zostały załatwione pozostało tylko jedno - wybrać spółki akcyjne.

Na początku kwietnia przeprowadzono losowanie z udziałem Lucy. W beczce umieszczono kolorowe piłeczki -każda oznaczona była literą przypisaną do spółki z indeksu WIG20 Szympansica wylosowała pięć piłeczek. Jak się okazało Lucy zakupiła akcje: TP S.A., Agory, Bioton, Cersanit, Asecco Poland. Wystarczyło tylko rozpocząć grę na giełdzie…

Gazeta przez rok planuje kontrolować wyniki zarówno szympansicy jak i Komitetu. Co prawda odnośnikiem dla Lucy jest WIG20 [20 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie - przyp. red.], zaś dla analityków z KI szerszy WIG [wszystkie spółki giełdowe spełniające wymagane minimalne kryteria - przyp. red.], to dziennikarze zamierzają porównywać oba zestawienia. Trzeba również zaznaczyć, że zgodnie z regulaminem, Komitet nie może kupować akcji, których nie wskazali internauci.

- Jest to eksperyment, którego wyniki sami śledzimy z dużym zainteresowaniem. Portfel Lucy jest dość dobrze zdywersyfikowany [inwestuje w więcej niż jedną spółkę - przyp. red.]. Są w nim spółki defensywne [tzw. bezpieczne, o względnie stabilnej stopie zwrotu - przyp. red.] i ofensywne [ryzykowniejsze, ich celem jest pomnażanie kapitału dzięki transakcjom kupna-sprzedaży - przyp. red.], choć wszystkie wchodzą w skład indeksu WIG20 – tłumaczy Andrzej Stec, dziennikarz „Pulsu Biznesu. - "Obawy", że Lucy pokona WIG20 są więc jak najbardziej uzasadnione - dodaje.

Początkowo przedsięwzięcie wywołało zdziwienie i wątpliwość czytelników. Pojawiły się pytania o sens zatrudniania maklerów, korzystania z porad analityków czy śledzenia rynku. Również wszelkie prognozy giełdy, jak podejrzewają internauci, mogą stać się zbędne.

Jak zapewniają pracownicy Domu Maklerskiego IDMSA, współorganizatora akcji, nie ma obaw. Takie projekty należy traktować jako zabawę i promocję zarówno gazety jaki i domu maklerskiego. Aby radzić sobie na Giełdzie Papierów Wartościowych potrzebna jest wiedza, doświadczenia i intuicja. Tego ostatniego na pewno nie brak warszawskiej szympansicy…

Lucy gra na giełdzie już tydzień. W tym czasie Komitet Inwestycyjny zdecydował się zakupić akcje ING BSK, Lotosu i Dom Development. Najnowsze wyniki rywalizacji dają przewagę analitykom.
- Komitet jest do przodu 7 proc., zaś Lucy ma straty sięgające ok. 3 proc. - podaje Andrzej Stec z „PB”.

Gazeta planuje publikować comiesięczne raporty złożone z wyników Lucy, Komitetu oraz rynku. Dla fanów szympansicy, na swojej stronie, „Puls Biznesu” zamieszcza jej bieżące notowania. Eksperyment ma trwać rok. Tylko co z zarobionymi w konkursie pieniędzmi? Jak zadeklarował Komitet Inwestycyjny, wszelkie zyski zostaną przeznaczone na cele charytatywne. A jaka będzie nagroda dla dzielnie inwestującej Lucy?
- Wręczymy Lucy skrzynkę bananów - dowcipnie podsumowuje Andrzej Stec.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przezabawny materiał:) i genialny PR-owy pomysł PB i IMDSA:). Intryguje mnie tylko jak szympansica Lucy dokonuje technicznie decyzji? Komputer, przyciski, telefoniczna obsługa konta maklerskiego? Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.