Facebook Google+ Twitter

Ta recepta jest nieważna!

Recepta to dokument. Szczegółowe przepisy określają jej wymiary i informacje, które muszą się na niej znaleźć. Jeśli te wymogi nie są spełnione, możesz mieć problemy z jej realizacją. Bywa często, że farmaceuta odmawia sprzedania przepisanego leku przez lekarza. Czy wiesz, kiedy ma do tego prawo?

fot. Marek Kowal/Express Ilustrowany

Nieodpowiednie wymiary

Recepta musi mieć określone wymiary: szerokość 98-103 mm i długość 203-211 mm. Od niedawna jednak lekarze zaopatrują się w recepty nie tylko w specjalnych punktach, mogą je też drukować z internetu - wtedy są czasem o 2 mm węższe. Farmaceuta może nie przyjąć takiego druku. Gdyby sprzedał przepisany na nich lek refundowany, w przypadku kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, musiałby zwrócić różnicę między lekiem pełnopłatnym a refundowanym.

Kod paskowy

Leki refundowane muszą być przepisane na receptach opatrzonych kodem paskowym. Gdy go nie ma, zapłacisz pełną kwotę.

Termin ważności

Farmaceuta może nie przyjąć recepty, która nie ma daty wystawienia lub jest przeterminowana. Recepty są zwykle ważne przez 30 dni (na antybiotyki i wystawione przez lekarza pogotowia - 7 dni). Recepty na leki sprowadzane z zagranicy są ważne 60 dni. Uwaga! Jeżeli lekarz przepisał lek robiony, recepta jest ważna 30 dni, ale gotowy lek będzie przechowywany w aptece nie dłużej niż 14 dni.

Lekarz nabazgrał

Aptekarz nie zrealizuje recepty, której treść jest nieczytelna lub pełna skreśleń. Gdy lekarz się pomyli, musi skreślić błąd, przystawić pieczątkę i obok się podpisać.

Gdy w treści nie ma informacji o postaci leku, dawce i ilości, aptekarz mimo wszystko może zrealizować taką receptę (zależy to od jego dobrej woli). Dane może uzupełnić na podstawie dokumentów chorego - legitymacji ubezpieczeniowej (kod NFZ), legitymacji np. honorowego, zasłużonego dawcy krwi, inwalidy wojennego. Jeśli brak kodu choroby przewlekłej, farmaceuta nie może go uzupełnić samodzielnie. W takim przypadku przyjmuje, że choremu nie przysługują takie uprawnienia.

Sposób wypełniania recept lekarskich reguluje szczegółowo rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz. U. nr 213, poz.2164). Oczywiście zdarza się, że część recept, która dociera do aptek, jest wystawiana niezgodnie z tymi przepisami, co zawsze wiąże się z kłopotami dotykającymi aptekarzy i - w szczególności - pacjentów.

Wypełnienie recepty wymaga takiej samej staranności, jak wypełnienie dokumentu o znaczeniu prawnym. Zarówno lekarz, jak i aptekarz zobligowani są do właściwego, zgodnego z przepisami ordynowania i dysponowania lekiem dla dobra pacjenta. Pozostaje żywić nadzieję, że lekarz - mając na względzie dobro i komfort pacjenta - dołoży wszelkich starań, by wypisana recepta nie stała się przyczyną kłopotów jego podopiecznych. Warto też samemu zwrócić uwagę, czy druk zawiera wszelkie niezbędne informacje.

źródło - Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.