Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14900 miejsce

Tablica pamiątkowa ku czci pracowników kopalni Szombierki odsłonięta

Z okazji górniczego święta, 4 grudnia w bytomskiej dzielnicy Szombierki miała uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci pracowników i górników kopalni węgla kamiennego Szombierki.

Tablica umieszczona na fasadzie budynku dawnej dyrekcji Kopalni Szombierki przy ulicy Zabrzańskiej / Fot. Fot. Beata Anna KocybaPamięci wszystkich górników i pracowników KWK Szombierki, którzy ofiarowali swój trud dla rozwoju Śląskiej Ziemi w latach 1873 - 1997 - głosi napis na pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku dawnej dyrekcji kopalni.

Historię kopalni Szombierki datuje się na lata 1870 - 1873, kiedy to wybudowano dwa szyby wydobywcze: Hohenzollern (Ewa) i Kaiser Wilhelm (Krystyna). Szyb Krystyna o zabudowie ceglanej, typu basztowego, to prostopadłościenna głowica, posadowiona na szerszej od trzonu płycie żelbetowej z przeszkleniem okiennym. Swój ostateczny kształt przypominający pyrlik (górniczy młot), konstrukcja przyjęła w 1928 roku. Obiekt wznosi się na wysokość 57 metrów i mieści dwie maszyny wyciągowe z tarczami o średnicy 6,5 i 7 metrów.
Kopalnia rozpoczęła wydobycie w 1873 roku. W latach 1888 – 1890 wydrążono trzeci szyb Kaiser FriedrichRadny miasta Bytomia, Piotr Bula związany zawodowo z nieistniejącą kopalnią Szombierki / Fot. Fot. Beata Anna Kocyba (Teresa), w roku 1894 szyb Germander (Janina) oraz Sommer (Jadwiga) z 1904 roku.

Mój blog historyczny Tomasza Saneckiego:
Od roku 1882 do podziału Górnego Śląska w 1922 roku połączona była [kopalnia Szombierki] ze starszą od siebie (eksploatowaną od lat czterdziestych XIX wieku) kopalnią Paulus w Orzegowie. Właścicielem kopalni Paulus – Hohenzollern od 1906 roku była spółka Gräflich Schaffgotschsche Werke G.m.b.H. (Zakłady Hrabiostwa Schaffgotschów Sp. z o.o.). Hohenzollern uchodziła za jedną z najnowocześniej wyposażonych kopalń pruskich, jak również górnośląskich, szczególnie pod względem przeróbki mechanicznej, elektryfikacji i transportu. Już w 1882 roku oświetlono ją Pamiątkowe zdjęcie m.in. z fundatorami tablicy / Fot. Fot. Beata Anna Kocybażarówkami elektrycznymi, a w roku następnym uruchomiono w niej (po raz pierwszy w Europie) podziemny elektrowóz. W roku 1900 roczne wydobycie węgla sięgało blisko 750 tysięcy ton, a zatrudniano niecałe półtora tysiąca pracowników.
W 1993 roku kopalnia Szombierki została połączona z kopalnia Centrum i rozpoczęto jej stopniową likwidację, która nastąpiła cztery lata później.

Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 30 grudnia 2004 r. Krystyna (nr rej.: A/135/04) wraz z najbliższym otoczeniem oraz pozostałościami wyposażenia w postaci elektrycznej maszyny wyciągowej przedziału Krystyna (z lewej) i Ewa dwa szyby, które pozostały po zamknietej w 1997 roku kopalni Szombierki / Fot. Piotr A.Jeleńzachodniego i elektrycznej maszyny wyciągowej przedziału wschodniego, została wpisana do rejestru zabytków.

Fundatorami pamiątkowej tablicy są mieszkańcy i radni dzielnicy Szombierki, dyrekcja kopalni węgla kamiennego Bobrek- Centrum oraz firma Armada Development S.A., zajmująca się m.in. rewitalizacją terenów po byłej kopalni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.