Facebook Google+ Twitter

Tablica pamiątkowa na Pałacu odsłonięta. Obrońcy krzyża: hańba

Dziś rano Stołeczny Konserwator Zabytków wydał zgodę na umieszczenie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablica została już zamontowana na fasadzie Pałacu, od strony Hotelu Bristol. Jej odsłonięcie nastąpiło o godzinie 11, przy akompaniamencie protestów obrońców krzyża.

pod Pałacem Prezydenckim, 12 sierpnia / Fot. Agnieszka MrozińskaDziś rano Kancelaria Prezydenta otrzymała od Stołecznego Konserwatora Zabytków zgodę na umieszczenie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Od razu rozpoczął się jej montaż na fasadzie Pałacu Prezydenckiego od strony Hotelu Bristol przy Krakowskim Przedmieściu. Uroczyste odsłonięcie odbyło się o godzinie 11.00, wziął w nim udział Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy oraz Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta. W ceremonii brali udział również duchowni, którzy poświęcili tablicę oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która złożyła specjalnie przygotowany wieniec.

- Sytuacja wymagała tego, aby podjąć szybkie działania, które doprowadzą do tego, aby sprawa została rozwiązana. Pracowaliśmy zgodnie z procedurami - mówi Jacek Wojciechowicz.

Tablica wykonana jest z szarego kamienia. Wszystko wskazuje na to, że była gotowa już wcześniej, potrzebna była jedynie zgoda ze strony konserwatora zabytków. Umieszczony jest na niej m.in. symbol krzyża oraz napis, który brzmi:

"W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej,Protestujący przed Pałacem Prezydenckim, 12 sierpnia / Fot. Agnieszka Mrozińskaw której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa".

Koniec sporu?

- Jestem przekonany, że to co się działo do tej pory dobiegnie końca - mówi o konflikcie wokół krzyża Jacek Michałowski.

Podczas odsłonięcia tablicy dobiegały słowa wykrzykiwane przez megafon obrońców krzyża: "Hańba, wstyd, hańba!" Domagają się oni budowy pomnika, który miałby upamiętniać katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku.

- Tablica jest zdawkowa, na odczepkę. Powinien być pomnik, albo pięć pomników. Musimy godnie upamiętnić największą tragedię w historii - mówi w rozmowie z tvn24.pl jeden z obrońców krzyża, Janusz Zieliński.

- Dla pewnej grupy osób żadne rozwiązanie nie będzie dobre. Tablica jest wypełnieniem zobowiązania prezydenta Bronisława Komorowskiego - stwierdza Jacek Wojciechowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

Niestety pobożne życzenia to jedno, a proza życia to zupełnie coś innego. A mogło być normalnie. Świadczy o tym jeden z przykładów normalności (zamiast farsy) link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sterane życiem kobieciny nie zdychają, a umierają godnie, o czym zdaje się zapomniał w swym zacietrzewieniu autor powyższego komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzyz juz poswiecono, zrobiono to w dniu najwiekszej zadymy. Nie poamietam nazwiska X.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS Panie Zieliński a te 5 pomników to obok pomnika Poniatowskiego???!!

PPS To nie jest największa tragedia w historii Polski. Zna Pan w ogóle historię Polski? Pan wybaczy ale choćby rozbiory czy to, że w złodziejski sposób zabrano nam Wilno i Lwów to są większe tragedie. Katastrofa smoleńska to jest tragedia ale nie największa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam pięknie to napisałeś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i bardzo dobrze. To powinno rozwiązać sprawę. Teraz należy usunąć stamtąd krzyż harcerski. Nie należy już z tymi ludźmi nic rozmawiać. Po prostu usunąć i koniec. To, że tzw. obrońcom krzyża to decyzja przeszkadza to tylko pokazuje, że tu nie o upamiętnienie im chodziło. Naprawdę nie wiem gdzie oni chcieli tam pomnik postawić? Słońce im za bardzo przygrzało? Przecież tam nie ma miejsca. Jak by wyglądał dodatkowy pomnik obok pomnika księcia Poniatowskiego? Proszę zrobić wizualizację i zobaczyć jak to idiotycznie by wyglądało.

Co do napisu na tablicy mam tylko taką uwagę. Ja w tamte dni i pewnie wielu Polaków nie gromadziłem w tamte dni żałoby obok krzyża. W ogóle nie miało to dla mnie znaczenia czy tam jest krzyż czy go nie ma. Ja się gromadziłem przed pałacem prezydenckim by oddać hołd prezydentowi, reprezentującemu majestat Rzeczpospolitej i innym ofiarom tej katastrofy. Reprezentującemu majestat Rzeczpospolitej gdyż wg mnie tu w tej żałobie najbardziej chodziło o Rzeczpospolitą. Światełka zapalałem nie tylko tam zresztą ale i na placu Piłsudskiego czy przed pomnikiem Piłsudskiego. Inni palili światełka także przed Sejmem i innymi miejscami gdzie mieszkali lub pracowali zmarli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 16:27

Oby się Pan nie rozczarował, Panie Zdzisławie. Hm... felieton, może przesadziłem nieco, ale jak zwał, tak zwał, będzie nieco inaczej.
Raczej moje wolne myśli poparte "oczywistymi oczywistościami", nie powiem że "wiadomo jakimi". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 15:58

Oficjalnie tą drogą przepraszam za wywołane zamieszanie n/t newsów. Przepraszam zarówno Agnieszkę Mrozińską i Mateusza Aleksandrowicza. Poszedłem za jego radą i napisałem felieton. Krzyż jednak inspiruje...........

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jurku, mnie też podoba się składanie amerykańskiej flagi. No cóż, nasi urzędnicy ściągnęli ją pośpiesznie w obawie przed ewentualnymi zamieszkami ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 15:53

Czy zna ktoś z Państwa nr konta bankowego, na które można przelać kasę na 5 lub 96 pomników? Nadmieniam, że dla powodzian nie szczędziłem grosza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.