Facebook Google+ Twitter

Tablica pamiątkowa niewiele zmienia

Powieszona po cichu tablica na zachodniej fasadzie Pałacu Namiestnikowskiego to jawna kpina ze standardów dialogu społecznego. Obóz rządzący niemal prowokacyjnie poddał kolejny pretekst dla wojny kulturowej.

Episkopat w klimacie antyklerykalnej krytyki fanatyzmu zasymilował medialną tezę, że sprawa krzyża jest upolityczniona. Dzisiaj już trudniej się z nią zgodzić, a może w ten czwartek całkiem się zdezaktualizowała.

Intencje polityczne dostrzec można nie po tej stronie, której media je przypisują. Prezydent z Platformy broni się przed otwartym i poważnym uczczeniem ofiar katastrofy być może dlatego, że większość z tych ofiar to przedstawiciele konkurencyjnej partii. Emocjonalna treść wokół przeżyć 10 kwietnia, ciągle żywa, i związek rodzin poległych z tragedią smoleńską są konsekwentnie bagatelizowane przez polityków PO. Dużej części Polaków chodziło o PUBLICZNY teren, gdzie mogliby czuwać i przychodzić. Takim miejscem nie jest ściana budynku strzeżonego przez BOR. Czy gdyby w Smoleńsku życie stracił premier i Grzegorz Schetyna miejsce pod pomnik na placu przed Pałacem znalazłoby się? Nie potrafię inaczej wytłumaczyć przedpołudniowych wydarzeń: cichcem, bez udziału rodzin smoleńskich i bez szerszych konsultacji społecznych zamontowano malutką tabliczkę na zachodniej fasadzie Pałacu Namiestnikowskiego, jakby chowano złodziei.

"Fanatycy" spod krzyża epatują przede wszystkim uczuciami żałoby i więzi z poległymi. Całkiem możliwe, że opłakują zmarłych z egzaltacją i przesadnie, ale nie jest to szopka polityczna. I ciągle nie mają swojego publicznego (niesakralnego) skrawka dla przeżywania żałoby i czczenia pamięci poległych. Lepiej byłoby wyjść do nich i o takim miejscu porozmawiać. Jeżeli prezydent Komorowski nie widzi go przed Pałacem, to niech powie gdzie.

Jarosława Kaczyńskiego zatrzymano na wojnie kulturowej, która zresztą i tak pozostaje pod stałą kontrolą Donalda Tuska. Tylko jemu ona służy, gdyż ważna debata na temat tysiąca dni premiera minęła w mediach bez echa. Niewiele bym o niej usłyszał, gdyby nie dość znaczący sondaż na naszym obywatelskim serwisie. Ale nawet tu zniknął on po bodaj 24 godzinach wyparty przez inne, sportowe dla odmiany widowisko. Premierowi dostało się: najwięcej osób zadeklarowało, że osiągnięcia rządu są im - zapewne przez wrodzoną Polakom ignorancję - nieznane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

Panie Wojtku, przedni pomysł:)

Panie Zdzisławie,
raz pisze pan "... odprowadzę panią. Żeby czuła się pani po drodze bezpiecznie, bo może obok pani przejść ktoś z krzyżykiem..."
tu z kolei, "proszę postawić przed sobą jakiś krucyfiks". Ewidentny brak konsekwencji!!!
Ale dowcip z bilecikem - bez zarzutu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, ma Pan rację. Lecz poczułem już swąd spalenizny, tak się tym wszystkim przejąłem. Ale być może rzeczywiście to tylko bajka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może dobrym pomysłem byłoby przeniesienie krzyża pod dom Jarosława.Miałby go na oku, no i swoją sprawdzona drużynę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie... urban legend z tym zbieraniem się pod domem J. Kaczyńskiego... A jak już jesteśmy przy demonstracjach pod prywatnymi mieszkaniami... Czy mi się wydaje, czy od paru lat to się ćwiczy pod domem Jaruzelskiego? Ostatnio PiS próbuje to robić pod domem Tuska... Jak to było z tym Kalim?

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://bitwaokrzyz.pl/
Niezależnie od tego, dochodzi do organizowania się ludzi, np. pod domem w którym mieszka J. Kaczyński.

Przypomną, że pod Rospudą "ekolodzy" żyli i mieszkali m.in. na koszt TVN a akcja była wymierzona przeciw PiS. I straty nie były istotne w tej partyjnej utarczce.
Gra na krawędzi - bo tego właśnie jesteśmy świadkiem.
Dość ryzykowna.
Czy nie wymknie się spod kontroli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł jest tu: http://www.rp.pl/artykul/2,520265.html . Też wskazywałem, że przyczyn należy szukać dawno temu i że winnymi nie są "wartujący" pod Pałacem. Oni są takimi samymi ofiarami jak my wszyscy. Traci Państwo i całe społeczeństwo w wyniku wieloletniej nieodpowiedzialności naszych "elyt", tych lecących samolotem do Smoleńska również.
A kpiny (z którymi zaczynami się spotykać przy tej okazji) prowadzą do niebezpiecznych zachowań: gdy ludzie przez "net" zmawiają się na prywatne manifestacje pod prywatnym mieszkaniem Prezesa PiS. Nie wydaje mi się by powinien być pierwszym na latarni. Jest kilku zdecydowanie bardziej "zasłużonych", a niektórzy już spoczywają w Alei z..
Czemu brak reakcji na ewidentny rozkład Państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Zdzisław Ryszard Mac
"Nie ogarniam!" pisze Pan. Jasne, bo ograniczenia spowodowane są przez pańską zawiść, pychę itd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, popieram dialog, ale czy w tej konkretnej sytuacji jakiekolwiek negocjacje są możliwe? Zauważ, że nawet Kościół, który z natury rzeczy powinien być dla obrońców krzyża wielkim autorytetem, nie zdołał tym razem nic zdziałać. Jeśli nie Kościół, to kto? Już pisałam, że coś mogłoby drgnąć, gdyby chęć do dialogu wykazał prezes PiS-u, ale z jego strony padają wyłącznie nie podlegające dyskusji żądania (chcemy... żądamy... domagamy się... nie pozwolimy...)
Dodam jeszcze, że widzę w tej postawie obłudę i zapatrzenie w siebie, o czym świadczy wspominany już przeze mnie brak reakcji na niegodne zachowanie zwolenników prezesa na Powązkach, podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Powiedz, proszę, czy nie należało publicznie potępić gwizdów, buczenia i owacji w poświęconym miejscu? Czy nie zlekceważono i nie obrażono zarówno poległych bohaterów, jak i żywych, którzy przyszli oddać cześć towarzyszom walki? Którzy, nota bene, już bodaj trzeci rok proszą o zaprzestanie takich demonstracji?
Z całym szacunkiem, ale ci ludzie są niekwestionowanymi bohaterami i patriotami i wykorzystywanie ich w rozgrywce politycznej jest bardzo niskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Zdzisław Ryszard Mac,
Jasne poprzestańmy, rozmowa z Panem bynajmiej do twórczych nie należy:(. Podam tylko 2 linki na dowód Pana "zdolności analitycznego myślenia i wyciągania wniosków z przetworzonych danych".
1. link
2. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściciel końskiego łba nie tylko rozum gdzieś zagubił - kultury także na próżno u niego szukać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.