Facebook Google+ Twitter

Tabloid nie przeżył skandalu. "News Of the World" do likwidacji

Rupert Murdoch właściciel News Corp. zdecydował się na zamknięcie tabloidu News Of the World. Skandal podsłuchowy zatacza coraz szersze kręgi. Inwigilacja, którą prowadziła gazeta może sięgać nawet 10 lat wstecz. Skandal miał wpływ na akcje spółki Murdocha. Ich cena spadła o 4 proc.

 / Fot. EPA/ANDY RAINNews Of the World zatrudniał hackerów, którzy włamywali się do skrzynek poczty głosowej nie tylko celebrytów, ale też "zwykłych" ludzi. Prawdziwe oburzenie wywołał fakt, że tabloid manipulował pocztą 13-letniej, zaginionej dziewczynki Milly Dowler. Posunął się nawet do usuwania wiadomości z niej, by zrobić miejsce na kolejne przez co jej rodzice myśleli, że córka żyje, choć została zamordowana w niedługim czasie od zaginięcia. Podobna sytuacja dotyczy rodzin ofiar zamachu w Londynie, który miał miejsce 7 lipca 2005 roku.

Swoje reklamy z gazety wycofał między innymi Ford. Reklamodawcy nie chcą być bowiem kojarzeni z gazetą, która nazywana jest toksyczną.

Skandal ma też wymiar polityczny. Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron podkreślił, że nie należy przenosić afery na cały koncern Murdocha. Co gorsza, główna oskarżona Rebekah Brooks, kojarzona jest z Cameronem, a były naczelny "NOtW", Andy Coulson był do stycznia doradcą premiera do spraw mediów. Ten ostatni miał zatwierdzać honoraria dla skorumpowanych policjantów, którzy współpracowali z tabloidem. Sam twierdzi, że nic nie wiedział o hackowaniu poczty głosowej - donosi CNN.

David Wooding, redaktor działu politycznego "NOtW" wysnuł przypuszczenie, że Murdoch zastosuje wobec gazety taktykę "spalonej ziemi". Tak się też stało. Ostatni numer tabloidu wyjdzie w niedzielę, a dochód z niego zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Gazeta sprzedawała się każdej niedzieli w gigantycznym nakładzie 2,5 mln egzemplarzy. Rupert Murdoch kupił ją w 1969 r. Jego News International jest w Wielkiej Brytanii właścicielem The Sun, The Times i The Sunday Times. Rolę News Of the World przejmie prawdopodobnie The Sun, bo jak zauważył Steven Barnett z Uniwersytetu Westminster, we wtorek zostały zarejestrowane dwie domeny thesunonsunday.co.uk i thesunonsunday.com.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

myNaród
 • myNaród
 • 09.07.2011 11:13

to czytelnicy (klienci-reklamopołykacze) wraz z reklamodawcami zamknęli tytuł. poprostu odwrócili cię od niego a nie od redakcji.
Murdoch-owi (który pewnie umie liczyć) pozostało tylko zgasić światło.
żadna wymiana redakcji (np Johna i Toma na Samuel'a czy Jack'a) nie dałaby pieniędzy.
reklamodawcy reklamowali się w News Of the World, a nie u Johna czy u innego Toma

Komentarz został ukrytyrozwiń
:)
 • :)
 • 09.07.2011 07:46

A u nas dziennikarze donoszą na gołych aktorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mati
 • Mati
 • 08.07.2011 21:36

Tak naprawdę nie stało się nic. Zniknie tytuł gazety, pojawi się inny. Ludzie, którzy za tym stoją pozostają bezkarni, a usuwanie wiadomości ze skrzynki zaginionej dziewczynki jest potwornością. Pan Murdoch dalej pozostaje na wolności i nic mu nie grozi. A to jest straszne - bo pokazuje prawdziwą równość wobec prawa. I jak tu szanować prawo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel
 • Obywatel
 • 08.07.2011 14:17

Gazetę zamyka opinia publiczna, która dzięki krytyce zniszczyła jej ''renomę'', więc jakby nie spojrzeć zrobiło to Państwo, Murdoch tylko wykonał jego życzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Rafał Gdak
 • @Rafał Gdak
 • 08.07.2011 13:04

jakie państwo takie standardy.Do tych standardów dostosowuje się Murdoch.Co nie zmienia faktu,że spostrzeżenie trafne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ ER - gazetę zamyka Murdoch. a nie państwo :) Zapewne wystarczyłaby wymiana redakcji, jednak negatywny komunikat poszedł w świat. To ruch wizerunkowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
 • er
 • 08.07.2011 11:29

No proszę...Anglicy ponoszą odpowiedzialność za bezprawie.nawet w takim konserwatywnym społeczeństwie zamyka się gazety z ponad wiekową tradycją w imię zasad praworządności.My mozemy sobie jedynie pomarzyć o takim państwie,które nie boi się wylewać na zbitą mordę każdego,kto w złej wierze łamie prawo i przekracza swoje kompetencje-łącznie z funkcjonariuszami służb i prokuratur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.