Facebook Google+ Twitter

Tabory ruszyły - XI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Jak co roku, spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie ruszyły „cygańskie tabory” - wszystko ku upamiętnieniu romskiego holocaustu. Był to już XI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

Cmentarz w Bielczy. Fot. Ryszard Budniak / Fot. "Fot.Ryszard Budniak"Idea ta została podjęta w roku 1996, przez Adama Bartosza - dyrektora MuzeumObozowisko w Borzęcinie Stadion "Sokół". Fot. Ryszard Budniak / Fot. "Fot.Ryszard Budniak" Etnograficznego w Tarnowie, oraz Adama Andrasza - Prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Wędrówka taborów zaczęła się 22 lipca i trwała aż do 25 lipca. Stała trasa taborów zmierza corocznie do miejsc historycznie upamiętniających romski holocaust. Tabory wyruszyły spod tarnowskiego muzeum w kierunku Żabna, gdzie miał miejsce pierwszy przystanek. Przy mogile pomordowanych Romów została odprawiona modlitwa. Stamtąd wozy oraz wszyscy biorący udział w XI Międzynarodowym Taborze Pamięci Romów pojechali do Borzęcina Dolnego, by na stadionie „Sokół” rozbić obozowisko.

Pomimo, że czarne chmury groźnie spoglądały z góry, pogoda nie zawiodła uczestników. Noc była ciepła, na całym obozowisku płonęły ogniska, rozbrzmiewała cygańska muzyka, a w jej takt tańczyły w kolorowych, bajecznych strojach romskie tancerki. Podczas zabawy można było skosztować cygańskiego bigosu i wiele innych potraw. 23 lipca, po śniadaniu udaliśmy się do Poranny posiłek. Fot. Ryszard Budniak / Fot. "Fot.Ryszard Budniak"Szczurowej na miejsce kaźni, gdzie znajduje się mogiła pomordowanych Romów przez niemieckich nazistów. Oprócz wspólnej modlitwy, jak przystało na romską tradycję, Romowie wypili kieliszek wódki, a drugi wylali na mogiłę zmarłych oraz zostawili zapalonego papierosa. Wieczorem na stadionie borzęcińskim została otwarta wystawa „Cyganie jadą”, przedstawiająca historię i kulturę cygańską. I tak jak w dniu poprzednim, rozbrzmiewała cygańska muzyka, przy której można było bawić się do samego rana.

W sobotę 24 lipca tabor ruszył do Bielczy, gdzie przy zapalonych zniczach odmówiono wspólną modlitwę za 28 rozstrzelanych Romów. Była to chwila refleksji, zadumy i pytań zadawanych w ciszy przez Romów: dlaczego? Ale Romowie wiedzą, że nigdy odpowiedzi na to pytanie nie dostaną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W tym roku sie wybieramy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.