Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

215 miejsce

Tadeusz Bartoś przyjedzie do Ostrowca Świętokrzyskiego

Ostrowiecki Komitet Obrony Demokracji zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego. Gościem spotkania, które odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku (środa) będzie były dominikanin, Tadeusz Bartoś.

Spotkanie z Tadeuszem Bartosiem w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Ostrowiecki KODSpotkanie rozpocznie się o godzinie 17 (wstęp wolny) w sali Osiedlowego Domu Społecznego "Malwa" na osiedlu Stawki, a jego tematem głównym będzie "Kościół vs polityka".

Tadeusz Bartoś jako 20-latek wstąpił w 1987 roku do zakonu dominikanów, złożył śluby zakonne. W latach 1987-1993 studiował teologię w Kolegium Filozoficzno - Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie. Na zakończenie studiów przyjął święcenia kapłańskie (22 maja 1993 r.). W tym samym roku obronił pracę magisterską Idea racjonalizacji teologii w Kole Krakowskim w latach 1936-1939 na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1994 -1998 odbył studia doktoranckie na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił pracę doktorską Tomasza z Akwinu teoria miłości. Studium nad komentarzem do księgi "O imionach Bożych" Pseudo-Dionizego Areopagity. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

W 2007 otrzymał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN na podstawie książki Metafizyczny pejzaż. Świat według Tomasza z Akwinu, która otrzymała nominację do nagrody "Śląski wawrzyn literacki" za rok 2006. Na początku 2007 roku opuścił zakon. Tadeusz Bartoś zajmuje się też działalnością publicystyczną, w której komentuje (często bardzo krytycznie) wydarzenia z życia Kościoła; publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Znaku". jest autorek książki Jan Paweł II. Analiza krytyczna, w której polemizuje z powszechną w polskiej publicystyce oceną pontyfikatu papieża-Polaka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Czy upatrywać transsubstancjacji Bartosia w genach, w drzewie genealogicznym?
Bardziej bym zwrócił bym uwagę zafascynowaniem Bartosia Marcinem Lutrem .
Tyle że Luter wstąpił do zakonu aby uniknąć surowej kary wymiaru sprawiedliwości. Później jak by to powiedział Heidegger doskonale wyczuł "ducha czasu" dając podstawy filozoficzne do skoku na kasę zgromadzoną przez Kościół Katolicki.
Dziś większość publicystyki Bartosia to wyłączna krytyka KK. Większej myśli filozoficznej nie dostrzegam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartku, co jest w sercu, to jakoś nie bardzo mamy w to wgląd, ale może tutaj jest odpowiedź

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartoś niczym święty Paweł wykonał duchową rewolucję . Co ma w sercu ten filozof aby tak radykalnie zmienić wcześniejszy światopogląd ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Źle pan widzi panie Bartłomieju, piszę o wszystkich wydarzeniach, które dzieją się w moim mieście. Niestety, partia rządząca "wypięła się" na Ostrowiec nad czym boleję i czemu się dziwię, bo wygrała tutaj w cuglach, a Świętokrzyskie to bastion partii Jarosława Kaczyńskiego. Ostatnim politykiem PiS, który odwiedził to miasto był Andrzej Duda podczas swojej kampanii wyborczej. Może pan zachęci kogoś, by zechcieli tu przyjechać (nie z powodu kampanii), a ja chętnie o tym napiszę, tak jak pisałem o wizytach pp. Kempy, Gosiewskiej, Ziobry, Kaczyńskiego, Mariusza Kamińskiego - przejrzy pan archiwum, zobaczy pan lepiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od kiedy KOściół przestał się "wtrącać" do nauki i jej wyników, to zyskał bardzo wiele na prestiżu i pozyskał wiernych. Jestem przekonana , że taki samym sukcesem byłoby nie zajmowanie się polityką i wtrącaniem doń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że pan Krzysztof już otwarcie reklamuje swoje zaangażowanie w kod - bardzo odważne zachowanie w obliczu tłumienia opozycji przez partię rządzącą.

A co do spotkania, to ma być faktyczna dyskusja z argumentami za i przeciw, czy kółko wzajemnej adoracji pod tytułem "jak to się kościół wtrąca w nasze życie"? Bo widząc dorobek prelegenta i organizatora obawiam się, ze może to być ta druga wersja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka lat temu uczestniczyłam w spotkaniu z udziałem byłego dominikanina. Tadeusz Bartoś świetnie wypada w takich spotkaniach. Temat: "Kościół vs polityka" - zachęca do wybrania się na to wydarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.