Facebook Google+ Twitter

Tadeusz Iwańczuk - artysta plastyk o sobie

Artysta plastyk Tadeusz Iwańczuk tworzy i wystawia swoje prace w kraju i za granicą. Jego obrazy wiszą na ścianach wielu kolekcjonerów w Europie. Poczytaj co mówi o swojej twórczości.

Obraz pt. "JO-JO" artysty Tadeusza Iwańczuka / Fot. Tadeusz IwańczukKiedy zaproponowano mi wywiad na temat mojej twórczości wahałem się czas jakiś, niepewny czy znajdę właściwy klucz dla mojej twórczości, trudnej do sklasyfikowania w jednej z tradycyjnych kolein estetycznej wrażliwości, a równocześnie pozbawionej smaczków i sposobów współczesnych awangard.

W miarę upływającego czasu, przekopywania się przez stosy grafik, rysunków, obrazów olejnych, kusiła mnie coraz bardziej przygoda poznawcza, przetwarzałem ją równocześnie w jednorodną materię twórczości. To, co poszczególne, jednostkowe, szczegółowe w moim otoczeniu geograficznym, społecznym i we własnej psychice, przetwarzam w niepowtarzalne w sensie ogólnym. Każdy twórca, również wybitny, kształtowany jest przez swe najbliższe otoczenie, wartości, jakimi nasiąka w środowisku rodzinnym, zmienione i przetworzone, znajdują ujście i uzewnętrznienie w sposobie artystycznej pracy, w podejściu do spraw sztuki.

tytuł obrazu "Oko historii" / Fot. Obraz artysty Tadeusza IwańczukaJestem bardzo zżyty z technologią i materią graficznego rzemiosła, mając świadomość przydatności poszczególnych materiałów. Można by w odniesieniu do mojej twórczości snuć różne artystyczne paralele i skojarzenia z ekspresjonizmem, to z pewnymi tendencjami XX-wiecznego realizmu, współczesnego pop-artu czy decentryzmu, lub street artu. Jednak wydaje się, że fakt mojego czasu tworzenia nigdy nie nabiera cech zdecydowanie wyartykułowanego stylu. Jak większość polskich artystów przeżywam zachłyśnięcie się sztuką nowoczesną z jej licznymi kierunkami, możliwościami oraz sposobami wykonania.

Wiele moich prac, grafik, pastel czy obrazów olejnych, to przykłady różnych tendencji, jakie dotarły do nas z zachodu, hurtem niejako w formie często zsynkretyzowanej. Artyści, w sytuacji ustąpienia obowiązującego dotąd schematyzmu w sztuce, musieli przejść przez tę odświeżającą kąpiel nowoczesności o proweniencji obcej i rodzinnej. Widać to w licznych moich próbach prac z pogranicza kubizmu, surrealizmu, abstrakcji malarstwa materią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Lubię obrazy, na których "coś się dzieje" - tu coś metafizycznego. Taki lekki surreal nigdy się nie opatrzy. Kiedy nie jest się z tzw.kręgów sztuki wiele nazwisk i zjawisk artystycznych po prostu umyka. Tym cenniejsza jest inicjatywa, jaką podjęłaś, zaprezentowania artysty na łamach W24. I teraz już jestem bogatsza o nowe nazwisko ciekawego artysty. Dziękuję za artykuł. 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

gorszących nie,zapewne -nawet jeżeli chodzi coś po głowie to jednak jesteśmy z pokolenia,które zdechnie z głodu (jak na artystę przystało) niz wystawi co co jest wprost obraźliwe lub gorszące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam wiele uznania dla twórczej pracy ludzi. Niech tworzą jak najwięcej, oby nie gorszące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł jest dobrą zachętą do odwiedzania wystaw, a wypowiedź artysty otwiera nasze oczy na wiele spraw. Materia, emocje, nastrój, estetyka, przekaz... Wyobraźnia nasza dzięki plastykom, muzykom i innym artystom wchodzi na inną orbitę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dużo wnoszą w nasze życie artyści? Dzięki nim poznajemy estetykę i piękno, uwrazliwiaja nas, prowokują i pokazują głębię swojego artystycznego myslenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.