Facebook Google+ Twitter

Tadeusz Mazowiecki: Dobrze, że Steinbach zrezygnowała

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-11 20:15

Były premier Tadeusz Mazowiecki powiedział, że rezygnacja Eriki Steinbach ze starań o miejsce w radzie fundacji poświęconej wysiedleniom jest dobrym rozwiązaniem. Zadowolenie z zakończenia sporu wokół osoby szefowej Związku Wypędzonych wyrazili także politycy niemieckiej koalicji rządzącej.

W wypowiedzi dla dziennika „Kölner Stadt-Anzeiger" Tadeusz Mazowiecki ocenił, że dobrze się stało, że Steinbach nie będzie zasiadać w radzie fundacji, ponieważ nie zajmuje ona objektywnego stanowiska wobec problemu wysiedleń. Były premier wyraził nadzieję, że osiągnięty kompromis będzie miał pozytywny wpływ na rozwój stosunków polsko-niemieckich.

Związek Wypędzonych zrezygnował dziś z nominowania Steinbach do rady w zamian za zwiększenie w niej liczby swoich przedstawicieli. Kandydatów do tego gremium ma zatwierdzać Bundestag, a nie tak jak dotychczas rząd.

Prowadzący negocjacje sekretarz stanu ds. kultury Bernd Neumann z CDU uznał, że to wyważone rozwiązanie, które wszystkim stronom sporu pozwala zachować twarz. Zadowolenie z warunków kompromisu wyraził też szef FDP i niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, który blokował nominację Steinbach.

Porozumienie skrytykowała opozycja. Przewodniczący parlamentarnej frakcji SPD Frank-Walter Steinmeier zarzucił rządowi, że uległ szantażowi Eriki Steinbach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.