Facebook Google+ Twitter

Tadeusz Mazowiecki – „solidarny” redaktor polskiej demokracji

Tadeusz Mazowiecki wpisał się na karty polskiej historii na stałe. Pierwszy premier demokratycznej Polski, przywódca Unii Demokratycznej, później Unii Wolności. Nauczyciel prawej polityki, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Tadeusz Mazowiecki / Fot. archiwum Menu GroupTadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek 28.10.2013 r., tuż po godzinie szóstej rano. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej.

Swoją przygodę z polityką rozpoczął w 1961 r. będąc redaktorem miesięcznika „Więzi”. W kolejnych latach prowadził politykę Koła Poselskiego „Znak”, kilkakrotnie zabierając głos sprzeciwiając się wnioskom rządzących. Jego pierwsze przemówienie sejmowe miało szczególne znaczenie. Był to wygłoszony sprzeciw dla polityki przymusowej laicyzacji oświaty. Gdy tylko mógł, podróżował na Zachód. Dzięki wyjazdom do Niemiec stał się nestorem dialogu polsko-niemieckiego i jeden z "ojców-założycieli" Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tadeusz Mazowiecki / Fot. archiwum Menu GroupW 1968 r. Mazowiecki wraz z Kołem Poselskim podjął się trudnego zadania – wystąpił z interpelacją w obronie bitej i szkalowanej młodzieży w szkołach.

W sierpniu 1980 r. był jednym z inicjatorów apelu polskich intelektualistów, którzy wspierali grupę robotników strajkujących w Gdańsku. Poproszony wraz z Bronisławem Geremkiem o pomoc doradczą przez Lecha Wałęsę utworzyli Komisję Ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Mazowiecki został jej przewodniczącym. Spędził długie godziny nad stworzeniem odpowiednich formuł i zapisów, które znalazły się w kluczowych punktach Porozumienia Sierpniowego.
Pierwszy premier współtworzył „Solidarność” chcąc osiągnąć trwałą ewolucję sytuacji panującej w Polsce – taką, która mimo istniejącego w ówczesnych czasach podziału europejskiego społeczeństwa, będzie w stanie poszerzać zakres swojej wolności.

W czerwcu 1989 r. odbyły się wybory, które wygrał Komitet Obywatelski wystawiając Tadeusza Mazowieckiego jako kandydata na premiera rządu. 24 sierpnia został powołany przez Sejm na urząd premiera. Mazowiecki stał się wtedy pierwszym niekomunistycznym szefem rządu od czasu powstania żelaznej kurtyny.

Tadeusz Mazowiecki / Fot. archiwum Menu GroupRząd Mazowieckiego położył trwałe fundamenty dla demokratycznego państwa, jakim stała się Polska. Zreformował gospodarkę, przywrócił niezależną politykę zagraniczną, przeprowadził zmianę nazwy z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na Rzeczpospolitą Polską, przeprowadził wybory samorządowe.

Po przegranych wyborach prezydenckich w 1990 r. utworzył Unię Demokratyczną, którą w kolejnych latach przekształcił w Unię Wolności. Do 2001 roku był Posłem na Sejm RP i przewodniczył m.in. Komisji Integracji Europejskiej. W 2010 został doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

„Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry.” Tymi słowami pożegnał byłego premiera Bronisław Komorowski, Prezydent III RP. To właśnie takich ludzi potrzeba w obecnej dobie trudnych decyzji. Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw stara się skupić ludzi o tak ogromny sercu, stoickim spokoju w trudnych sytuacjach oraz świetlnym umyśle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuł odzwierciedla skłucenie myśli politycznej polskiej, przytłoczonej miarą i ciężarem Kościoła Katolickiego w Polsce. Tadeusz Mazowiecki na pewno był wybitnym politykiem demokratycznym, który wiele uczynił dla Polski w przełomowym czasie! Ale, czy był również demagogiem katolicyzmu w Polsce?....

Pokolenie mego ojca jest ciężkim pokoleniem, przesyconym katolicyzmem do szpiku kości. Wbrew powszechnym mniemaniom, nie da się z takimi ludźmi otwarcie porozmawiać przy świątecznym stole! Nic nie ujmując jego wielkości i sławie, jako zasłużony dla Polski polityk... Kraj musi być otwarty na myśl demokratyczną... katolicyzm tutaj jest łańcuchem u nogi! Cześć Jego Pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.