Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10053 miejsce

TAEKWONDO- SPORT BEZ BARIER

Taekwondo koreańska sztuka walki staje się w naszym kraju coraz bardziej popularnym sportem. Koreański generał Choi Hong Hi nie spodziewał się , że stanie się twórcą pełnoprawnej dyscypliny olimpijskiej.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski
Piszę o tym sporcie z kilku powodów. Jednym z nich jest pokaz zaprezentowany w Arenie w Legionowie. którego byłem świadkiem. Można tu mówić o doskonale wyreżyserowanym przedstawieniu z udziałem kilkudziesięciu osób. Wzrok przyciągają pojedynczy sportowcy, którzy wykonują ćwiczenia z pełnym harmonii wdziękiem. Pokaz jest pełen dynamizmu i ukazuje całość jako wielką machinę doskonale z sobą zsynchronizowanych podzespołów. Ta harmonia stworzona przez sportowców wyzwala w widzach uczucie własnej niedoskonałości i braków. Wzbudza poczucie zazdrości – ja tak nie potrafię.  / Fot. Jerzy JastrzębskiPrzenosi w inny ponadczasowy wymiar. Doskonała kontrola własnego ciała, koncentracja, pełna harmonia i zgranie całego zespołu podkreślane rytmicznymi oddechami i okrzykami wywołuje rzeczywiście imponujące wrażenie . Ten pokaz indywidualnych i zespołowych możliwości taekwondo zaprezentowany przez niepełnosprawnych intelektualnie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublinie świadczy o tym, że jest to sport dla wszystkich. Wyzwania, które stawia przed zawodnikami sprawiają, że wszyscy stają się równi, nie ma tu elementów dyskryminujących, a wymaga cierpliwości, wysiłku i pełnego oddania się ćwiczeniom. Efekty za to są wspaniałe.

Drugą przyczyna dla której piszę o tym sporcie jest nie mniej ważna. Stowarzyszenie Legionowska Akademia Sportów Walki  / Fot. Jerzy Jastrzębskiorganizuje zajęcia taekwondo dla osób niepełnosprawnych z naszego rejonu. Pokaz, którego byłem świadkiem był prezentacją i zachętą dla instytucji, stowarzyszeń rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do zainteresowania się i zapoznania z tą dziedziną sportu. Trwa nabór i zapisy na zajęcia terapeutyczne parataekwondo. Zajęcia będą prowadzone przez licencjonowanego instruktora taekwondo. Podczas treningów szczególny nacisk zostanie położony na ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz elementy taekwondo w formie bezkontaktowej.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną - zachęca Michał Kobrzyński ,kierownik Areny w Legionowie -zapraszamy do Akademii Sportów Walki ul. Jagiellońska 13 w Legionowie lub prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 509 288 220. Pragnę  / Fot. Jerzy Jastrzębskidodać, że zajęcia dla tych osób prowadzone są nieodpłatnie. Udział w zajęciach to szansa na wspaniałą zabawę, a przy okazji na rozwój osobowy każdego uczestnika . Dzięki Taekwondo powstał nowy język ciała człowieka niepełnosprawnego - uwalniający fizyczne ograniczenia, wyzwalające dynamikę i tworzący nową świadomość.- dodaje rozmówca.
 / Fot. Jerzy JastrzębskiCieszy, że powstają w Legionowie nowe możliwości uczestnictwa w życiu sportowym i publicznym. dla osób niepełnosprawnych. Każda inicjatywa jest na wagę złota, zwłaszcza gdy wybór ograniczony jest nie tylko możliwościami kandydatów, ale i ofertą dostępną na terenie powiatu. Mam nadzieję, że ta inicjatywa zostanie w porę dostrzeżona, a szansa na dodatkową rehabilitację, na rozwój osobowy i sukcesy sportowe zostanie w pełni wykorzystana przez wszystkich do których jest skierowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.