Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4615 miejsce

Tajemnica długowieczności? Głodni żyją dużo dłużej

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-08-26 08:54

Naukowcy zrobili kolejny krok do stworzenia pastylki wydłużającej ludzkie życie. Twierdzą, że tajemnica długowieczności żywych organizmów kryje się w genach. Zmniejszenie do 70 procent ilości konsumowanych kalorii przekłada się na zwiększenie długości życia o 40 procent...

Organizm człowieka nie jest wcale aż tak bardzo skomplikowany jak nam się wydawało. Właściwie składa się ledwo z 20 - 25 tysięcy genów. Dla porównania nicień C. Elegans, przezroczysty robaczek osiągający do jednego milimetra długości, powszechny „królik” doświadczalny w laboratoriach naukowych, ma około 19.500 genów. Inna ulubiona roślinka testowa uczonych, rzodkiewnik pospolity, zwany też Arabidopsis składa się z 27 tysięcy genów.

Przełącznik Matuzalema


Z najnowszych ustaleń naukowców z amerykańskiej MIT, którzy zajmowali się badaniami nicieni wynika, że jedyna, naukowo potwierdzoną drogą do tego aby organizmy żywe istniały dłużej jest ograniczanie przyswajanych kalorii, czyli zmniejszenie codziennych porcji żywności. Uczeni już od dawna wiedzą, że wiele gatunków przez głodówkę potrafi wydłużyć sobie życie. Z studiów wynika, że zmniejszenie do 70 procent ilości kalorii normalnie konsumowanych (bez obniżenie porcji witamin i innych składników odżywczych) przekłada się na zwiększenie długości życia o 40 procent. Tak dzieje się nie tylko w wypadku prostych mikroorganizmów, ale nawet i myszy. Nie objadanie się poprawiało skuteczność funkcjonowania układu odpornościowego, zmniejszało zachorowania na schorzenia krążenia, sprawiało, że system hormonalny działał lepiej. Tyle, że do tej pory nieznany był mechanizm łączący dietę z długowiecznością.
Z publikacji w magazynie naukowym „Nature” wynika, iż Nicholas Bishop i Leonard Guarente z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge odkryli właśnie ośrodek w mózgu nicieni, w którym niedojadanie zamienia się na długowieczność. Bo nicień jest jedną z istot, które właśnie mogą żyć dłużej, gdy jedzą mniej.  / Fot. Janusz Kubik/Express Ilustrowany

Kaskada hormonów


Badacze zidentyfikowali także gen o nazwie skn-1b, który jest podstawowym w całym procesie. Programuje on dwa neurony w mózgu nicienia, zwane ASI. Te komórki mózgowe sygnały o niedojadaniu zmieniają na polecenie o wydłużeniu życia organizmu.Człowiek także ma gen skn-1b; wiemy, że odpowiada on w naszym za wykształcanie się skóry a później dorosłemu organizmowi pomaga w usuwaniu toksyn z układu krwionośnego. W proces, który uruchamia wymieniony gen u nicienie włączona jest także piętnastka różnych hormonów, z insuliną na czele. Hormony te działają kaskadowo w organizmie jako reakcja na jedzenie.

Jedynie 1400 kalorii

Badania nad związkami niskokalorycznej diety z długością życia prowadzone są od lat 30. zeszłego wieku. To wtedy naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku zauważyli, że szczury laboratoryjne, które niedojadały żyły dwa razy dłużej od gryzoni, które karmiono normalnie. W zeszłym roku mechanizm ten sprawdzano na ludzkich ochotnikach w doświadczeniach badaczy z Washington University w St.Louis. Ci mający powyżej 55 lat życia na diecie czuli się zdrowsi, mieli mniej problemów z krążeniem i ciśnienie typowe dla osób o dwadzieścia lat młodszych. Uczestnicy badań spożywali dzienni posiłki o zawartości 1400 kalorii miast 2000 tysięcy lub więcej, co jest typowe dla normalnej diety dorosłego człowieka. Z równoległych badań zespołu Andrewa Dillina z Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii wynika, że na proces dieta-długość życia u nicieni ma też wpływ czynnik nazywany PH-4, który potrafi zmniejszyć lub zwiększyć aktywność genów.

O krok bliżej


Geny, które biorą udział w manipulacjach długowiecznością należą do grupy tzw. „zakonserwowanych”, czyli podobnie działających w prostych organizmach jak i bardziej skomplikowanych (np. ssaków). Naukowcy podejrzewają, że bez względu na postępy ewolucji to sposób zwierząt na przetrwanie okresów braku pożywienia. Wszystkie te odkrycia być może w przyszłości zostaną wykorzystane do stworzenia pastylki, która będzie naśladować efekt kaskadowego działania hormonów i oszukiwać nasz mózg tak, aby włączał on tryb długowieczności. O takiej tabletce Matuzalema marzy Leonard Guarente z MIT, jeden z odkrywców działania genu skn-1b u nicieni. Jest on założycielem prywatnej firmy, która za dziesięć, czy dwadzieścia lat chciałaby wytwarzać takie pastylki na długowieczność. Do tego celu jest jednak jeszcze bardzo daleko. Choć dzisiaj już o krok bliżej.

Zbudowani z genów


W genetyce wydaje się tkwić klucz do poznania nie tylko sekretów długowieczności, ale i natury większości chorób. Co rusz naukowcy ogłaszają, że konkretny, zmutowany, uszkodzony, niedorozwinięty gen odpowiada w organizmie człowieka za podatność do otyłość, nowotwory, tytoniowy nałóg, czy łysienie. Już dzisiaj wiadomo, że tysiące chorób jest powodowanych przez błędy w pojedynczych genach. Pewnie niebawem uda się zidentyfikować geny, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę czy raka.
Ludzki organizm ma, co prawda podobna liczbę genów jak mały nicień, ale potrafi z ich pomocą tworzyć wielorakie białka, lub całe zespoły protein. Geny wykonują, więc więcej niż tylko jedno zadanie. Złożoność biologiczna organizmu opiera się na pojedynczych białkach, ale na ich kombinacjach. Liczba genów w organizmie ludzkim nie jest skończona. Ponad tysiąc genów pojawiło się dopiero około 3 mln lat temu, gdy na naszej planecie żyli już człekopodobni przodkowie dzisiejszych ludzi. Te „najmłodsze” odpowiadają za rozmnażanie się, funkcjonowanie zmysłu powonienia czy układ immunologiczny. Jednocześnie badacze odkryli w ludzkim organizmie ponad 30 genów recesywnych, takich, które już straciły znaczenie i potrzebę funkcjonowania w organizmie człowieka.


Adam Synowiec

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.08.2007 11:03

Strasznie zaostrzył mi się apetyt po lekturze tego artykułu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.