Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7545 miejsce

Tajemnica Kamiennych Kręgów w Węsiorach

Wędrując kaszubskimi szlakami szczególną uwagę przykuwa jedno z miejsc – Kamienne Kręgi we wsi Węsiory. To miejsce magiczne. Wiele razy obserwowano tu zjawiska nadprzyrodzone związane z UFO, a także interesujące układy gwiazd.

Dzięki Stowarzyszeniu Kręgów Kamiennych miejsce jest bardzo dobrze oznaczone. / Fot. Patryk SzczerbaCmentarzysko w Węsiorach znajduje się na północnym brzegu jeziora Długie. Według kaszubskich legend ta nietypowa nekropolia została zbudowana przez mitycznych przybyszów z północy – Stolemów. W tym miejscu odbywały się narady i sądy. Decyzje, które tam podjęto dokumentowano ustawionymi kamieniami. Bardziej wiarygodne źródła archeologiczne podają, że kamienie to ślad pozostawiony przez Gotów, przebywający w tym czasie na tych terenach germański lud. Przybyli oni ze Skandynawii, zaś ich pobyt na Pomorzu datuje się na okres I - III wieku n.e. W III - IV wieku skierowali się w stronę Morza Czarnego opuszczając obszar Pojezierza Kaszubskiego.

Ta nietypowa nekropolia składa się z dwóch elementów – kurhanów oraz kręgów kamiennych. Pierwsze z nich to kopce usypane z ziemi i mniejszych kamieni, pod którymi składano pochówki. Pionowe słupy, miejsce obrad starszyzny plemiennej / Fot. Patryk SzczerbaKręgi to innego rodzaju konstrukcje. Składają się z głazów nieregularnych słupów, które pionowo ustawione, były miejscem gdzie obradowała starszyzna plemienna.

Tajemnica miejsca wiąże się nie tylko z historią. To miejsce magiczne. Wiele razy obserwowano tu zjawiska nadprzyrodzone związane z UFO, a także interesujące układy gwiazd, tzw. zbieg wszystkich gwiazd nad kręgami.
Jeden z kurhanów / Fot. Patryk Szczerba Wielu jest przekonanych, że miejsce nasycone jest specjalną energią. Wpływa ona kojąco na żywe istoty, odsuwając od nich chaos, przywracając spokój i harmonię. Według młodszych turystów przebywanie w kamiennym kręgu uśmierza ból głowy związany z nadmierną dawką alkoholu.

Kręgi mają jeszcze jedną, przyrodniczą wartość. Na terenie rezerwatu Turyści proszeni są o unikanie wchodzenia na kamienie ze względu na porastające je porosty. / Fot. Patryk Szczerbazidentyfikowano ponad 30 gatunków porostów. Co istotne aż 13 z nich niezmiernie rzadko występuje w północnej Polsce, ponieważ są gatunkami typowo górskimi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

bartek m
  • bartek m
  • 19.06.2011 16:49

ja jestem co roku we węsiorach na wakacjach i jest fajnie i na kamienych kregach

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za info. Ale małe sprostowanie. O porostach nic nie wiem, choć byłam w Węsiorach dwa razy. Ostatnie zdjęcie przedstawia Krąg Strażnika - promieniuje bardzo mocną energią i nie wszyscy to dobrze znoszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

podpisuję się pod słowami Idy

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za popularyzacje fajnych miejsc w Polsce. Węsiorów nie znam, ale byłam w dość bliskich Odrach. Tam zresztą też jest oryginalna odmiana porostu, która występuje wyłącznie w Skandynawii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.