Facebook Google+ Twitter

Tajemnica ks. Zaleskiego? Książka głośna przed wydaniem

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-19 09:17

Nie ma jeszcze decyzji, czy książka ks. Tadeusza Zaleskiego, badającego postawy księży diecezji krakowskiej wobec SB, trafi do księgarń.

fot. Jacek Kozioł/GK- Decyzje zostaną podjęte we właściwym czasie - informuje prezes Zarządu S. I. W. Znak, Henryk Woźniakowski, gdzie od 9 października znajduje się 500-stronicowy maszynopis zawierający m.in. biogramy 130 duchownych, którzy ulegli lub z powodzeniem oparli się wpływom SB. Prace redakcyjne nad książką ks. Zaleskiego potrwają kilka miesięcy.

Po wstępnej obróbce zostanie ona, zgodnie z obietnicą złożoną przez autora i wydawnictwo, przekazana kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Jaki będzie wpływ metropolity krakowskiego na losy książki, nie udało się nam dowiedzieć.

Rzecznik Kurii ks. dr Robert Nęcek odciął się od wszelkich spekulacji na ten temat, podobnie prezes Woźniakowski. Ale wydawnictwo Znak w swoim oświadczeniu poinformowało: "wsłuchujemy się z największą uwagą, szacunkiem i troską w głos Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza i Kurii Krakowskiej, dotyczący książki i jej Autora". A to nie wróży nic dobrego dla księdza, choćby dlatego, że we wtorek ks. Zaleski otrzymał zakaz publicznych wypowiedzi na temat kontaktów niektórych duchownych ze służbami PRL.

- Ksiądz Tadeusz, jako represjonowany, ma zezwolenie księdza kardynała tylko na badanie spraw związanych z jego osobą. Wkraczając np. do ogródka jezuitów nadużył zaufania swego zwierzchnika - tłumaczy tę decyzję ks. dr Nęcek. Z wcześniejszych wypowiedzi i księdza, i przedstawiciela Kurii nic takiego jednak nie wynikało. Dziś nie sposób wyjaśnić rozbieżności stanowisk, a jest ich więcej. Rzecznika Kurii niepokoi łączenie komunikatu dotyczącego ks. Zaleskiego z upływem ważności sprawowania liturgii w obrządku ormiańskim, bo ksiądz po prostu nie dopełnił formalności. Ks. Tadeuszowi - duszpasterzowi Ormian wydaje się dziwne, że dopiero w piątek 13 października przypomniano mu o tym obowiązku. Już we wtorek wszczął ponowną procedurę. Przez pewien czas Ormianie Polski południowej pozbawieni będą jednak możliwości uczestniczenia w nabożeństwach. Wobec spekulacji o relegowaniu niepokornego kapłana z Krakowa, ks. dr Nęcek oświadczył, że nic nie wie o takich planach metropolity wobec ks. Zaleskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

KRK ewidentnie zamiata sprawę pod dywan.
Z przecieków które pojawły się w prasie wiem że wśród księży współpracujących z SB są teraźniejsi biskupi, konkretnie czterech.
A te dane dot. tylko jednej diecezji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Tajemnica ks. Zaleskiego ? - chyba ksiądz dwojga nazwisk?
No i pytajnik ustawiony zbyt daleko za nazwiskiem... A Dziwisz ma właściwe nazwisko w sprawie - cały czas się dziwi, a my się dziwimy jego kombinacjom krakowskim (nie norweskim - śnieznym).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.