Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19976 miejsce

Tajemnica nie tylko lekarska

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-01 19:00

Ratowników medycznych, logopedów, techników stomatologicznych, masażystów ani psychoterapeutów nie obowiązuje tajemnica zawodowa. Minister zdrowia Zbigniew Religa postanowił ustawowo uregulować tę sprawę.

– Ustawa zobowiązuje przedstawicieli 18 zawodów do przestrzegania pełnej tajemnicy zawodowej oraz jasno określi zasady odpowiedzialności zawodowej. Są to zawody medyczne i pacjent ma prawo oczekiwać, że informacje o jego stanie zdrowia nie trafią do nieuprawnionych osób - powiedział prof. Religa.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych, której projekt przygotował resort zdrowia, ma też kompleksowo uregulować kwalifikacje i zasady wykonywania wybranych zawodów, które nie są dotąd uregulowane w Polsce, choć są już uregulowane w innych państwach UE.

Informacje od masażysty, dietetyka, psychoterapeuty mogą posłużyć bowiem nie tylko do plotek, ale też decyzji o zatrudnieniu osoby czy objęciu jej ubezpieczeniem komercyjnym. Ustawa obejmie też opiekunki dziecięce, protetyków słuchu, terapeutów zajęciowych, techników dentystycznych i farmaceutycznych. - Przedstawiciele tych zawodów nie będą podpisywać żadnych oświadczeń o przestrzeganiu tajemnicy, bo zobowiąże ich do tego ustawa. Świadczenie usług medycznych będzie oznaczać, że osoba podporządkowuje się tym regułom - podkreśla prof. Religa. - W przypadku złamania ustawy stosowane będą sankcje z kodeksu karnego – dodaje minister.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.