Facebook Google+ Twitter

Tajemnica odkryta, czyli o Chinach słów kilka (III)

NIe każdy wie, że Pałac Najwyższej Harmonii był przez lata najwyższym budynkiem w Pekinie, ponieważ cesarskie prawo zabraniało wybudowania czegokolwiek wyższego. Zapraszam w podróż po najbardziej okazałych zabytkach Pekinu.

 

 

Plac Niebiańskiego Spokoju?  

Znajdujący się w centrum Pekinu gigantyczny Plac Tiananmen   po polsku, Plac Niebiańskiego Spokoju – pamięta, niestety, bardzo niespokojne czasy, w tym krwawo stłumione w 1989 r. protesty studentów.

Pekin, Plac TiananmenPekin, Plac TiananmenPekin, Plac Tiananmen

Ten największy na świecie plac defilad jest nieustannie patrolowany przez policję. Miejsce to znane jest z wielu wydarzeń politycznych. 1 października 1949 Mao Zedong proklamował tu Chińską Republikę Ludową.

Pekin, Plac TiananmenPekin, Plac Tiananmen, portret MaoW centralnym miejscu placu stoi Pomnik Bohaterów Ludowych, a za nim mauzoleum "Wielkiego Wodza".
Nad Bramą Niebiańskiego Spokoju wisi natomiast ważący kilka ton portret Mao.


 

 

 

 

Dzisiaj pekińscy studenci, znający angielski, korzystają z okazji, wypatrując turystów, którzy poruszają się,
po tym największym z placów miejskich na świecie bez przewodnika i, za drobną opłatą, oferują pokazanie najważniejszych zabytków. Trudno opędzić się od ulicznych sprzedawców, można się z nimi targować, jeśli nam na czymś zależy, ale jeśli nie… Wypróbowanym sposobem jest pokazanie na kalkulatorze śmiesznie niskiej ceny, wtedy ustąpią, albo… gdy zauważą policję, która ściga za handel. Tutaj też musimy być przygotowani na prośbę Chińczyków trzymających aparat w ręce, bardzo prawdopodobne, że będą chcieli się z nami sfotografować.

Dlaczego zakazane?

Pałac Cesarski, inaczej Zakazane Miasto, największy kompleks pałacowy na świecie, zlokalizowany jest w centrum Pekinu, przy Placu Tiananmen. Budowę Pałacu rozpoczęto w roku 1406. Był siedzibą 24 cesarzy chińskich, przez wieki kreowaną na coś w rodzaju "siedziby bogów", z której przez setki lat kierowano ogromnym imperium chińskim. Do 1911r. zakazaną, a po upadku cesarstwa udostępnioną zwykłym śmiertelnikom. Ciągle ściąga tłumy ludzi chcących poznać to, co przez 500 lat było przed światem zamknięte. Teren Pałacu otoczony jest wysokim murem.

Pekin, Zakazane MiastoPekin, Zakazane MiastoPekin, Zakazane Miasto


 

Budynki znajdujące się w obrębie kompleksu, podzielonego na Pałac Zewnętrzny i Pałac Wewnętrzny, były rozplanowane według rangi ich mieszkańców. Najważniejszą budowlą Pałacu Zewnętrznego był Pawilon Najwyższej Harmonii, znany również jako Pawilon Złotego Tronu. Jest to największy i najważniejszy budynek w Pałacu. W przeszłości odbywały się tutaj intronizacje cesarzy, władcy przyjmowali oficjalnych gości, świętowano najważniejsze wydarzenia państwowe. Obecnie obiekt, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest odrestaurowywany.  Pałac Najwyższej Harmonii był przez lata najwyższym budynkiem w Pekinie, ponieważ cesarskie prawo zabraniało wybudowania czegokolwiek wyższego. Kolorami, które dominują w Zakazanym Mieście, są czerwony i żółty, barwy symbolizujące władzę cesarską.

Pekin, Zakazane MiastoPekin,Pekin, Zakazane Miasto 

 

 

 

Pekin, Zakazane Miasto

Do olbrzymiego kompleksu należy też Ogród Cesarski mieszczący się na tyłach pałacu. Swoja urodą przywołuje na myśl ogród rajski. Znajdują się tu miniatury gór, rzek i jezior, kręte ścieżki, pośród bogatej roślinności, a także pawilony, miejsca doskonałe do kontemplacji i relaksu.

Pekin, Zakazane MiastoPekin, Zakazane MiastoZakazanego Miasta strzegą liczne służby mundurowe, ale i strażnicy pamiętający dawne czasy – olbrzymie kamienne lwy, postawione na podwyższeniach
w celu okazania im należnego szacunku. Lwy chińskie raczej
nie przypominają afrykańskich.
Są groźniejsze, mają strzec przed  niepowodzeniami, napływem ludzi o nieczystych zamiarach i złą energią. Stoją parami przed wejściem do obiektów, które mają chronić. Zobaczyć je można więc nie tylko w Zakazanym Mieście, ale i przed świątyniami, miejscami pełniącymi ważne funkcje publiczne, a także przed chińskimi restauracjami, hotelami i sklepami, o czym w następnym odcinku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję, dziewczyny. Adriana, być może i ja tam kiedyś pojadę... więcej w następnym odcinku ;-) Ewa, szczegóły w e-mailu. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu, było o kuchni, komunikacji, teraz z przyjemnością wielką przeczytałam o zabytkach. A planujesz jakiś tekst np. o warunkach sanitarnych i i możliwościach zakwaterowania poza Pekinem? Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joooola, ale ci zazdorszę. Oprócz Afryki, Chiny to moja największe marzenie! Ta kultura jest tak skrajnie odmienna od naszej! Pod koniec zeszłego roku szkolnego uczestniczyłam w takiej pokazówce, gdzie pan, który od ilus tam lat zajmuje się wycieczkami do Chin pokazywał zdjęcia, pamiątki, opowiadał - zakochałam sie wtedy w tym kraju. Super, że podzieliłas się wrażeniami i co najważniejsze: pokazałaś zdjęcia! Też kiedyś tam pojadę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twoje artykuły pokazują jakim niezwykle ciekawym krajem są Chiny. Piękne zdjęcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.