Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8168 miejsce

Tajemnica śmierci faraona Tutenchamona odkryta

Naukowcy, po dwóch latach badań, ustalili na co zmarł panujący 3300 lat temu faraon Tutenchamon.

Złota maska Tutanchamona / Fot. en:User:MykReeve - www.wikipedia.plZespół naukowców, pod kierownictwem dr. Zahiego Hawassa, po dwóch latach badań genetycznych, antropologicznych i radiologicznych, ustalił, że faraon Tutenchamon zmarł z powodu... złamanej nogi. Dodatkowo władca chorował na malarię. Zdaniem ekspertów, te dwie okoliczności stanowią bezpośrednią przyczynę jego śmierci.

Przy okazji naukowcy ustalili kim byli rodzice faraona. Tutenchamon najprawdopodobniej pochodził ze związku kazirodczego. Jego ojcem był faraon i reformator religijny Echnaton (Amenhotep IV), a jego matką była siostra Echnatona.

H. Carter bada sarkofag faraona / Fot. Exclusive to The Times - www.wikipedia.plTutenchamon objął władzę w Egipcie w 1333 r. p.n.e. po śmierci ojca, miał wtedy 9 lat. Przez długi czas pozostawał pod wpływem powołanych przez siebie regentów Aja i Horemheba. Zmarł w wieku 19 lat.

W trakcie swojego panowania przywrócił staroegipską religię z nadrzędną rolą Amona, przeniósł także stolicę do Memfis. Nie odegrał większej roli w historii starożytnego Egiptu. Stał się sławny z powodu sensacyjnego odkrycia jego nienaruszonego grobowca w 1922 roku przez archeologa Howarda Cartera i z powodu... klątwy.

Zainteresowanie archeologów i historyków wzbudziły okoliczności śmierci faraona. Wysuwane do tej pory teorie sugerowały, że Tutenchamon został zamordowany przez swoich następców. Trwające przez kilka lat badania, testy DNA oraz tomografia komputerowa pozwoliły wyjaśnić prawdziwą przyczynę zgonu.

W maju na kanale Discovery World polscy widzowie będą mogli obejrzeć program dokumentujący badania mumii i wyjaśnienie tajemnic Tutenchamona.

źródło:
1. efakt.pl
2. wszystkowidz.blox.pl
3. wprost.pl
4. informacje24.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Julia Dębiec
  • Julia Dębiec
  • 01.10.2011 19:36

Sama isteresuję się starożytnym Egiptem. Uważam, że informacje, które podałeś są bardzo ciekawe.

Na zachętę do dalszej pracy i pisania artykułów - 5
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Waśnie przeczytałam TO w niedzielnym wydaniu N. Zuri Z.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2010 19:17

Znalezisko Howarda Cartera było bardzo istotnym wydarzeniem w historii, gdyż grób Tutenchamona to jedyny grobowiec faraona, jaki przetrwał do dwudziestego wieku. Ustalanie czy rzeczywiście jest to grobowiec Tutenchamona trwało długo i budziło wiele wątpliwości, gdyż złota maska nosiła ślady przeróbek, zaś niektóre trumny ni miej ni więcej mają kobiece piersi. Także na sarkofagu odkryto ślady ponownego rzeźbienia. Kwestia tego czy faktycznie zmarł na wskutek zakażenia, które wdało się po ranieniu w nogę jest na razie na etapie początkujących badań. Nie bez przyczyny mogło być także, to, że pochodził ze związku kazirodczego, co jednocześnie osłabia i czyny człowieka brakiem genetycznym...
Mariusz, za historyczną nutkę artykułu 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.