Facebook Google+ Twitter

Tajemnica sukcesu Apple tkwi w unikaniu wysokich podatków

Wysokie zyski firmy Apple to nie tylko efekt dobrego marketingu, to także ciężka praca prawników korporacji. Przedsiębiorstwo świetnie wykorzystuje luki w prawie, by uniknąć płacenia podatków.

The new, second-generation Apple TV. This is now released, shipping product which is in customers' hands. / Fot. Alison/wikimedia Creative commons Attribution-Share Alike 3.0Marka Apple znana jest już na całym świecie i cieszy się doskonałą renomą wśród klientów. Jednak w rzeczywistości zyski firma czerpie nie tylko ze świetnej sprzedaży swoich produktów, ale głównie unikając płacenia wysokich podatków. Analitycy z Wall Street obliczyli, że Apple jest w stanie zaoszczędzić w tym roku aż 45,6 mld dolarów, a to wszystko dzięki obchodzeniu prawa.

Jak podaje MSNBC.com - siedziba firmy Apple znajduje się w Cupertino w stanie Kalifornia. Jednak wszelkie zyski i inwestycje realizowane są z biura przedsiębiorstwa w Reno w Newadzie. Skąd taki pomysł? Odpowiedź na tę zagadkę jest prosta. Podatek od firm w Kalifornii jest bardzo wysoki i wynosi 8,84 proc. Natomiast ten sam podatek w stanie Nevada wynosi 0 proc. Rachunek jest prosty i logiczny. Po co przepłacać skoro można zaoszczędzić i uniknąć płacenia milionów dolarów podatku.

Apple posiada filie także w Luksemburgu, Holandii, Irlandii i na Wyspach Dziewiczych. Posiadanie biur w różnych miejscach na świecie to doskonała strategia firmy, która pomaga jej uniknąć wielu dodatkowych kosztów. Większość wielkich firm stosuje podobne strategie by zminimalizować swoje podatki. Dzięki temu odnoszą sukces finansowy i wciąż utrzymują się na rynku.

Wnioski jakie się nasuwają - sam dobry pomysł na biznes nie wystarczy, trzeba znać jeszcze prawo lub mieć dobrych prawników, którzy to prawo znają. Wtedy będzie można uniknąć kosztownych konsekwencji wynikających z prowadzenia działalności dochodowej. I tak interes będzie się kręcił, a to wszystko zgodnie z prawem.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Polska nie zatonęła po kryzysie, bo nie jest totalnie uzależniona od koncernów na szczęście. W Unii jest nam całkiem dobrze, a Obama nie ma socjalistycznych pomysłów tylko takie normalne ludzkie. I które w dodatku są uzasadnione ekonomicznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polonus
  • Polonus
  • 01.05.2012 21:43

@Marek Dzierżak
Oczywiście jesteś Polakiem i polskim patriotą .To wróć do swej ojczyzny z tarczą a nie w trumnie .Wówczas stwierdzę ,że jesteś patriotą i Polsce życzysz jak najlepiej tj , wyjścia z Unii Europejskiej .Tu w Polsce mieszkaj a przede wszystkim pracuj na ten kraj , twoją ojczyznę Polskę .Tutaj pomnażaj nasz dobrobyt a nie innym narodom ,służysz niczym bezpański pies.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.05.2012 18:04

A swoją drogą szkoda by te ewentualne pieniądze z podatków wpadły w ręce Obamy żeby finansować jego socjalistyczne pomysły, on i tak dodrukuje, a Chińczycy się cieszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.05.2012 18:00

I dlatego Polska powinna wprowadzić CIT w wys. 5-7%, wystąpić z UE i sprowadzić firmy produkujące zaawansowane technologie. Przykład Irlandii, która jako jedyny kraj w UE ma niski podatek korporacyjny i tylko dzięki firmom takim jak Google, Intel, ebay, Apple, całej grupie firm farmaceutycznych nie zatonęła po kryzysie i mimo problemów dryfuje jako tako.

Komentarz został ukrytyrozwiń
michał
  • michał
  • 01.05.2012 13:58

Jest jeszcze jeden ważny aspekt: Apple w dużej mierze handluje dobrami niematerialnymi, np. muzyką czy licencjami. Dużo łatwiej sprzedawać je z jakiegoś raju podatkowego niż ubrania czy części samochodowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież to norma. Różne firmy zarejestrowane są w "rajach podatkowych" żeby nie mieć takich strat - np wielka część światowej floty handlowej pływa pod liberyjską banderą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbyszek Zwijka
  • Zbyszek Zwijka
  • 01.05.2012 08:50

Ta tajemnica tkwi w sukesie wielu firm - tyle mozna powiedziec na temat tej tajemnicy :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.