Facebook Google+ Twitter

Tajemnica "znikającego pyłu" w kosmosie

Astronomowie zauważyli zadziwiające zjawisko, na jakie dotychczas nikt się nie natknął - z okolic pobliskiej gwiazdy zniknęły olbrzymie ilości pyłu. Zaginiony pył znajdował się w okolicach gwiazdy TYC 8241 2652.

Kosmiczny pył/ wikipedia / Fot. Amara, licencja CC 1.0 http://pl.wikipedia.org/wiki/Pył_kosmicznyGwiazda ta jest oddalona od Ziemi zaledwie o 450 lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Centaura. "To jak magiczna sztuczka - teraz go widzisz, a teraz go nie widzisz" - tłumaczy Carl Melis z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Chodzi o ilość płynu zdolną do wypełnienia wewnętrznej części całego układu słonecznego.

Zagadkę "znikającego pyłu" próbuje wyjaśnić profesor Benjamin Zuckerman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Naukowiec uważa, że zjawisko wygląda tak, jakby nagle zniknęły pierścienie Saturna. To nawet bardziej szokujące, gdyż ten dysk z pyłu był większy i znacznie bardziej masywny niż pierścienie Saturna.

Gdyby znajdował się on w naszym Układzie Słonecznym, to rozciągałby się odSaturn/ wikipedia "To tak, jakby zniknęły pierścienie Saturna..." / Fot. Brian0918, http://pl.wikipedia.org/wiki/Saturn Słońca do połowy drogi do Ziemi. Kończyłby się w okolicach Merkurego. Naukowcy łamią sobie głowy i nie mają pojęcia, co stało się z pyłem. Wydaje się, że zniknął on niezależnie od swojej gwiazdy, nie ma bowiem żadnych śladów, by został przez nią wchłonięty - donosi University of California, Los Angeles.

Gwiazda TYC 8241 2652 jest podobna do Słońca. Jeszcze kilka lat temu wydawała się typową gwiazdą, wokół której będzie tworzył się układ planetarny.Astronomowie przebadali setki gwiazd, wokół których istnieją pierścienie z pyłu i niczego takiego nigdy nie obserwowano. Pył zniknął bardzo szybko, nawet w ludzkiej skali. Nie mówiąc już o skali astronomicznej. To zjawisko było tak dziwne, że początkowo sądzono, iż doszło do jakiejś pomyłki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.