Facebook Google+ Twitter

Tajemnice bliskowschodnich kamienic

Şafak i Al Aswany w swoich kameralnych powieściach pokazują wycinek społeczeństwa Stambułu i Kairu. Społeczeństwa, które zmuszone są koegzystować na małej przestrzeni. Obydwoje stworzyli niepowtarzalne historie pewnych kamienic.

Okładka książki "Kair, historia pewnej kamienicy" / Fot. Wydawnictwo LiterackieSocjologiczna prawda głosi, że istota ludzka dopiero przez życie zbiorowe może w pełni rozwinąć swoje człowieczeństwo. Wedle tej teorii tak kreuje się samoświadomość społeczna. Zgodnie z tą prawdą Elif Şafak i Alaa Al Aswany starają się nawoływać do tolerancji, równouprawnienia i otwartości względem drugiego człowieka. Dlatego obsadzili swoich aktorów w wielorodzinnych kamienicach zamieszkiwanych przez przedstawicieli różnych klas społecznych. Czy życie w zbiorowości nie przyczyni się jednak do postaw aspołecznych u bohaterów?

Dla mieszkańców tureckiej i egipskiej kamienicy życie wśród innych stanowi nieodłączny element codzienności. Przestrzeń wypełniona jest zarówno przez jednostki niezwykłe, jak i ludzi przeciętnych, ekstrawertyków i introwertyków, pogubionych i odnajdujących się. Od piwnic po dachy. Kobiety i mężczyźni. Starzy i młodzi. Piękni i szpetni. W ciągłym sąsiedztwie ciekawskich, zerkających przez ramię czy nasłuchujących z góry. Stambulską kamienicę o nazwie Pałac Cukiereczek z powieści Pchli pałac Elif Şafak podarował swojej żonie rosyjski emigrant – arystokrata. „Pałac” wzniesiony został na gruncie dwóch cmentarzy: muzułmańskiego i ormiańskiego, co będzie się dawało we znaki jego mieszkańcom w osobliwie symboliczny sposób.

Na Pałac Cukiereczek składa się dziesięć mieszkań. Każde z nich zamieszkuje odmienny w rozumieniu Hipokratesa typ osobowości, od sangwinika począwszy, na melancholiku skończywszy. Nie każdy z nich jednak wpisuje się tak łatwo i schematycznie w ramy charakterologiczne. Do nie dających się zaszufladkować postaci należy chociażby lokator z mieszkania numer 2. Sidar prowadzi samotniczy tryb życia i mieszka w podłogowej pustce ze swoim wszystkożernym psem Gabą. Ponieważ Gaba zjada i niszczy wszystko, co tylko napotka na swojej drodze, sufit ich mieszkania przypomina barwny, eklektyczny scrapbook. Pokrywają go wycinki z gazet, wiersze, zdjęcia, rachunki i ilustracje będące świadectwem życia Sidara, jego fascynacji literackich i wspomnień. Lubuje się w tematyce śmierci i umierania, a podejmowane przez niego liczne próby znalezienia sobie dziewczyny niezmiennie kończą się fiaskiem.

Postacią nieprzeciętną jest także z pewnością fascynująca Madame Babcia. Poważna i zorganizowana wiedzie życie wyregulowane jak w zegarku. Uważana za niedościgniony wzór prawości. Staruszka maluje się jednak wyjątkowo wyraziście jak na swój wiek, a włosy farbuje na nieprzystający jej, według mieszkańców, platynowy blond. Nie ujmuje to jednak jej dostojeństwa, a czcze i nic nie wnoszące rozmowy nie są w jej towarzystwie niemile widziane. Jest strażniczką cudzej własności, w mieszkaniu Madame Babci panuje bowiem galimatias porzuconych przez innych przedmiotów. Pełno tu różnych bibelotów, popsutych długopisów, wyblakłych abażurów i potłuczonych filiżanek. Znajdzie się nawet sieć rybacka, bowiem staruszka interesuje się tym, co przynosi morze. A ponieważ nic nie dzieje się bez przyczyny, dźwigająca brzemię przeszłości Madame Babcia przyczyni się znacząco do nękającego kamienicę problemu.

Większość mieszkańców Pałacu Cukiereczek izoluje się i wycofuje z życia kamienicy. Mają własne problemy, własne życie, a hałasy dobiegające ze strony sąsiadów zdają się ich nie interesować. Jednakże w lokalu numer 3. wszyscy stają się towarzyscy i skorzy do wygłaszania poglądów. W tym tętniącym życiem salonie fryzjerskim Cemala i Celala mogą za drobną opłatą poczuć się częścią żywej legendy stambulskiej kamienicy.

Integralną częścią tworzącą całość specyficznej społeczności, w której każdy ma coś do powiedzenia, choćby to była nie najświeższa plotka o Tijen Czyścioszce z mieszkania numer 9. czy wieczne utyskiwania na wszechobecne robactwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.