Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12 miejsce

Tajemnice druku L4, czyli o zwolnieniach lekarskich inaczej

W pierwszym półroczu tego roku ZUS wstrzymał bądź zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę blisko 75,5 mln zł. Lekarze orzecznicy ZUS wydali 18,5 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego - podaje eGospodarka.pl

Druk zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA / Fot. Marek ChorążewiczKtóż z nas pracujących nie zna tego druku znajdującego się obok? Znamy go wszyscy. Jeśli nawet ktoś sam nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, to z pewnością widział taki wypełniony druczek u koleżanki, czy kolegi z pracy. Niektórzy są z tym druczkiem tak zaprzyjaźnieni, że od dłuższego czasu nie mogą się od niego odczepić.

Wprowadzenie


Sprawy związane ze zwolnieniami lekarskimi reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60, poz. 636 ze zm.), ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 1998 nr 7, poz. 25 ze zm.) oraz ustawy regulujące kwestie związane z absencją chorobową - w odniesieniu do tzw. służb mundurowych - i Kodeks Pracy.

Prawo przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich, oprócz ZUS, mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

Zatem, druk ZUS ZLA, powszechnie nazywany L-4, uprawnia do powstrzymania się od pracy i jest również podstawą do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, wystawiane jest wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Wystawia je lekarz prowadzący leczenie na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy. Okres ten nie powinien być jednak dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego.

Zaświadczenie lekarskie wystawia się z dwiema kopiami. Oryginał zaświadczenia wystawiający dostarcza w ciągu 7 dni od dnia wystawienia bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Pierwszą kopię otrzymuje ubezpieczony, który zobowiązany jest w ciągu 7 dni doręczyć ją płatnikowi składek. Na niej nie odciska się numer statystyczny choroby. Nie jest to błąd! Tak ma być.

Niedotrzymanie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. ZUS ogranicza wypłacane świadczenia za każdy dzień, aż do dnia dostarczenia płatnikowi składek zaświadczenia lekarskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jest istotna różnica jednak między "pójściem na zwolnienie" Kowalskiego, a zbiorowym "pójściem na zwolnienie" strażników konstytucji.
Nie ma już chyba przykładu działania bardziej nieetycznego, zważywszy na podmioty działania. Co zresztą na niewielu już chyba robi wrażenie. Ostatni bastion, będący lub raczej mający być "punktem odniesienia" - padł.
Wszystko już wolno, gdy cel uświęca środki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sędziowie TK również - jak podają media - zwolnienia "biorą" bądź "idą" na nie...

Tak było, jest i będzie. Nihil novi sub sole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po trzech latach, gdy spojrzałem chłodnym okiem na ten tekst, to wydaje mi się, że ten problem jest porażająco aktualny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 17.09.2011 20:50

Kto wydaje te " lewe zwolnienia "? ZUS -? To lekarze , a państwo płaci. Wrzucił pan kamyczek [ głaz] do własnego ogródka!

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 17.09.2011 20:44

WEŹ SIĘ PAN ZWOLNIJ z tej pracy bo widać ,że ona panu przeszkadza ! L-4 wypisuje pielęgniarka a kopie wysyła do ZUS-u [zbiorczo ] sekretariat. Po drugie w dobrym zakładzie Opieki Zdrowotnej " papierki " załatwia się w sieci .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.