Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9805 miejsce

Tajemnice Kresów. Cmentarz w Niżniowie

Polska nekropolia w Niżniowie, to miejsce zapomniane przez świat. Część źródeł podaje, że zachowało się tylko 5 nagrobków. Nic bardziej mylnego. Pośród łąk i pastwisk, w gęstwinie lasu, znajdują spory cmentarz, na którym zatrzymał się czas.

Monument z cmentarza w Niżniowie / Fot. Łukasz WolskiNiżniów to niewielka miejscowość znajdująca się w powiecie Tłumackim (dawne województwo stanisławowskie). Do II wojny światowej znajdował się tam kościół rzymskokatolicki, klasztor sióstr Niepokalanek (z którymi wiąże się tragiczna historia) i cmentarz. Dziś pozostała jedynie krypta, gdzie pochowane są zamordowane zakonnice oraz nekropolia, którą los "skrzętnie" schował przed światem.

Przejeżdżając przez Niżniów ciężko doszukać się jakichkolwiek śladów cmentarza. Jak wiele z nich, mógł zostać zniszczony wPan Wasyl, dzięki któremu możliwe było odkrycie cmentarza / Fot. Łukasz Wolski czasie drugiej wojny światowej (lub tuż po jej zakończeniu). Mając jednak więcej czasu, zasięgając języka u miejscowych, można dotrzeć na miejsce pochówku naszych pradziadów. Bez takiej pomocy, szalenie trudno jest trafić na niżniowski cmentarz. By dotrzeć na nekropolię należy pokonać rów, zagajnik i pastwisko... w ten sposób znajdziemy się na posesji pana Wasyla, mieszkańca Niżniowa. W obrębie jego podwórka znajduje się 5 nagrobków.

Postawa Ukraińca jest godna pochwały. Od wielu lat zajmuje się on pomnikami Polaków: odnawia litery i obkasza je. Nigdy do Jeden z nagrobków / Fot. Łukasz Wolski głowy nie przyszedł mu pomysł, by zrównać je z ziemią i zagospodarować ten teren w inny sposób. W Internecie można znaleźć wzmiankę na temat osób spoczywających na tej ziemi. Mowa jest o 5 grobach, jednak pan Wasyl wskazał nam drogę do pozostałych. Drogę w głąb lasu...

Jeden z nagrobków, znajdujący się w środku lasu / Fot. Łukasz WolskiPośród drzew, krzewów i zarośli kryją się bowiem dziesiątki polskich nagrobków. Pokryte mchem i porostami zachowały się w dość dobrym stanie. Leśna ochrona sprawiła, że nie zostały zniszczone przez wandali. Dawno nikt tutaj nie zaglądał, już dawno nikt nie modlił się nad miejscem spoczynku tych ludzi.

Widok cmentarza jest dość osobliwy, a emocje jakie towarzyszą jego odkrywaniu, są ciężkie do opisania. Jak wiele pozostałości po Polakach na Ukrainie ukrytych jest przed światem? Miejmy nadzieję, że z czasem wszystkie one zostaną odkryte.

W cyklu "Tajemnice Kresów" zamierzam przedstawić Państwu najciekawsze historie, jakie dane było mi poznać podczas pobytu na Ukrainie. Od 2010 wyjeżdżam na Kresy wraz z akcją "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia", w ramach której ratujemy polskie cmentarze na Ukrainie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

"Akcja godna poparcia do czasu, kiedy nie nazwiemy Ukrainy swoimi ziemiami." W zasadzie się z tym zgadzam. W odpowiedzi możemy bowiem usłyszeć: Poznaj Lasze czto po Wisłu nasze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz świetnie. To co robisz jest godne pochwały.Zachowanie pamięci o własnych dziejach nie musi się utożsamiać z nacjonalizmem. Masz rację, że my postrzegamy tamte czasy inaczej niż Ukraińcy, ale ważne jest to żeby szukać wzajemnego zrozumienia.
Ja nie trafiłam na cmentarz w Niżniowie, ale mam nadzieję, że w tym roku uda mi się tam dotrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie art jest " niedoważony "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała akcja !
Jakaś tam nutka nacjonalizmu we mnie tkwi .
Wybieram się do Stryja , 40 km od Lwowa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest druga część:)

link

Pani Ewo, wykaz cmentarzy, na których byliśmy, znajdzie Pani na stronie http://www.studiowschod.pl/ Być może grupa z Sokala wiedziałaby coś na ten temat.

Panie Arturze
współpraca z Ukraińcami w większości przypadków ma się bardzo dobrze. Mamy trudną historię, więc wszystko idzie powoli, ale do przodu.
Więcej informacji nie posiadam. Cmentarzy jest bardzo dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne, by nie popaść w takich akcjach w nacjonalistyczne nastroje. Ukraina jest Ukrainą nie Polską.
Cieszy i budująca jest natomiast postawa miejscowej społeczności. Nekropolie są ważnym elementem naszej kultury i świadectwem minionych czasów. Dobrze, że odkrywane są takie miejsca i ratowane przed całkowitym zniszczeniem.

Akcja godna poparcia do czasu, kiedy nie nazwiemy Ukrainy swoimi ziemiami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super akcja! Daję piąteczkę i podbijam o 3 :)

Mnie interesuje cmentarz w Ostrowie powiat Sokalski ( ewentualnie w Krystynopolu). Nie wiem dokładnie w którym miejscu chowali zmarłych ze wsi Ostrów? Podobno zrównany z ziemią?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz tropi polskie ślady, polską historię. Chwała Ci Łukaszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekam na kolejne artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam na nasze facebookowe konto!

https://www.facebook.com/pages/Mogi%C5%82%C4%99-pradziada-ocal-od-zapomnienia/176407845844101

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.