Facebook Google+ Twitter

Tajemnice państwa faraonów

Egipt to kraj niezwykły. Posiada jedyny zachowany cud świata, jedną z najniższych cen benzyny i 10. reprezentację świata w piłce nożnej, a mimo to ludzie postanowili wyjść na ulice i protestować. Jakie tajemnice skrywa państwo faraonów?

Dolina Królowych widziana z pokładu balonu (Luxor, Egipt). Widoczna droga prowadząca do Doliny. / Fot. Zureks (Wikipedia Commons)Nazwa Egipt pochodzi od staroegipskiego „Czarny Ląd” i jest odniesieniem do żyznej gleby, która znajduje się wzdłuż Nilu. Egipcjanie uniezależnili się od Wielkiej Brytanii dopiero w 1922 roku. W 1979 pieśń „Bilady, Bilady, Bilady” została uznana oficjalnym hymnem państwowym. Jeszcze później, bo w 1984 godłem został złoty orzeł Saladyna, bohatera arabsko-muzułmańskiego z czasów wojen krzyżowych.

16. miejsce na świecie


Powierzchnia Arabskiej Republiki Egiptu to ponad milion kilometrów kwadratowych, na których żyje przeszło 80 milionów ludzi. Daje to 30. miejsce na świecie pod względem powierzchni i 16. pod względem ludności. Produkt krajowy brutto na jedną osobę wynosi zaledwie 5900 dolarów (w Polsce 18 tys.) i opiera się głównie na turystyce. Egipt nie znajduje się jednak ani wśród najchętniej odwiedzanych państw świata, ani wśród krajów, które czerpią największe dochody z turystyki.

Kraj pustyń


Pomimo, że Nil jest jedną z najdłuższych rzek świata (6671 km), pustynie stanowią aż 96 proc. powierzchni kraju. W dzień temperatura przekracza na nich 50 stopni Celsjusza, nocą spada poniżej 0 stopni C. Turystom zaleca się, by nie wyruszali na pustynię, jeśli nie przebywają w Egipcie co najmniej tygodnia.

Kran ropy dla Europy


Przez Kanał Sueski tankowcami przepływa rocznie ponad 8 proc. transportów ropy naftowej na świecie. W tym 15 proc. ropy, którą wykorzystuje Europa. Średnio przez kanał przepływa 60 statków na godzinę, jeden statek na minutę! W Egipcie jeden litr benzyny kosztuje kilkadziesiąt (ok. 60-70) groszy.

Litery od prawej, cyfry od lewej


Dniem wolnym od pracy jest piątek. Czas w Egipcie wyprzedza czas w Greenwich o dwie godziny, a więc o godzinę czas w Polsce.

Egipski alfabet składa się z 28 liter. Zapisuje się je od prawej do lewej, jednak cyfry pisze się od lewej do prawej.

Najstarszy, więc najsolidniejszy


W Egipcie znajduje się ponad 100 piramid. Ze wszystkich siedmiu cudów świata (Piramidy Cheopsa, Wiszące Ogrody, Świątynia Artemidy, Posąg Zeusa, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski, Latarnia Morska na Faros) przetrwały tylko Piramidy Cheopsa, paradoksalnie najstarszy ze wszystkim cudów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

W opublikowanym dzisiaj najnowszym rankingu FIFA reprezentacja Egiptu spadła aż o 23 pozycje, z 10. miejsca na 33.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...mogłeś tylko dać więcej fotek, np. coś z tych http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Egypt_in_the_2000s

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to miła odmiana w temacie Egiptu ;)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Zen
  • Jan Zen
  • 02.02.2011 05:53

"W tym 15 proc. ropy, którą wykorzystuje Europa dostarczana"...???

coś tu nie gra...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.