Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice państwa faraonów

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Dolina Królowych widziana z pokładu balonu (Luxor, Egipt). Widoczna droga prowadząca do Doliny.
Dolina Królowych widziana z pokładu balonu (Luxor, Egipt). Widoczna droga prowadząca do Doliny. Zureks (Wikipedia Commons)
Egipt to kraj niezwykły. Posiada jedyny zachowany cud świata, jedną z najniższych cen benzyny i 10. reprezentację świata w piłce nożnej, a mimo to ludzie postanowili wyjść na ulice i protestować. Jakie tajemnice skrywa państwo faraonów?

Nazwa Egipt pochodzi od staroegipskiego „Czarny Ląd” i jest odniesieniem do żyznej gleby, która znajduje się wzdłuż Nilu. Egipcjanie uniezależnili się od Wielkiej Brytanii dopiero w 1922 roku. W 1979 pieśń „Bilady, Bilady, Bilady” została uznana oficjalnym hymnem państwowym. Jeszcze później, bo w 1984 godłem został złoty orzeł Saladyna, bohatera arabsko-muzułmańskiego z czasów wojen krzyżowych.

16. miejsce na świecie

Powierzchnia Arabskiej Republiki Egiptu to ponad milion kilometrów kwadratowych, na których żyje przeszło 80 milionów ludzi. Daje to 30. miejsce na świecie pod względem powierzchni i 16. pod względem ludności. Produkt krajowy brutto na jedną osobę wynosi zaledwie 5900 dolarów (w Polsce 18 tys.) i opiera się głównie na turystyce. Egipt nie znajduje się jednak ani wśród najchętniej odwiedzanych państw świata, ani wśród krajów, które czerpią największe dochody z turystyki.

Kraj pustyń

Pomimo, że Nil jest jedną z najdłuższych rzek świata (6671 km), pustynie stanowią aż 96 proc. powierzchni kraju. W dzień temperatura przekracza na nich 50 stopni Celsjusza, nocą spada poniżej 0 stopni C. Turystom zaleca się, by nie wyruszali na pustynię, jeśli nie przebywają w Egipcie co najmniej tygodnia.

Kran ropy dla Europy

Przez Kanał Sueski tankowcami przepływa rocznie ponad 8 proc. transportów ropy naftowej na świecie. W tym 15 proc. ropy, którą wykorzystuje Europa. Średnio przez kanał przepływa 60 statków na godzinę, jeden statek na minutę! W Egipcie jeden litr benzyny kosztuje kilkadziesiąt (ok. 60-70) groszy.

Litery od prawej, cyfry od lewej

Dniem wolnym od pracy jest piątek. Czas w Egipcie wyprzedza czas w Greenwich o dwie godziny, a więc o godzinę czas w Polsce.

Egipski alfabet składa się z 28 liter. Zapisuje się je od prawej do lewej, jednak cyfry pisze się od lewej do prawej.

Najstarszy, więc najsolidniejszy

W Egipcie znajduje się ponad 100 piramid. Ze wszystkich siedmiu cudów świata (Piramidy Cheopsa, Wiszące Ogrody, Świątynia Artemidy, Posąg Zeusa, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski, Latarnia Morska na Faros) przetrwały tylko Piramidy Cheopsa, paradoksalnie najstarszy ze wszystkim cudów.

Warcaby, taniec brzucha i łaźnie

Najpopularniejszą grą w starożytnym Egipcie były warcaby. Od czasów faraonów uprawia się także ar-raks asz-szarki, znany u nas jako taniec brzucha. Niezmiennie popularna pozostaje również Szisza, czyli fajka wodna, do której używa się specjalnego rodzaju tytoniu zmieszanego z melasą. Hammam to łaźnie publiczne, do których uwielbiają chodzić Egipcjanie. Niektóre z hammamów w godzinach porannych obsługują tylko mężczyzn, a popołudniami jedynie kobiety. W pozostałych, obu płciom wyznaczone są różne dni, a jeszcze inne przeznaczone są na wyłącznie dla kobiet bądź mężczyzn.

Zupa z juty

Najsłynniejsza zupa egipska do molohija, gotowana z młodych pędów juty. Z rośliny tej wytwarza się m.in. włókna i linoleum. Ejsz baladi to z kolei małe, okrągłe, płaskie chlebki, podawane do większości potraw. Wiele tradycyjnych dań zawiera makaron i soczewicę.

Szacunek dla gospodarza

Poza ośrodkami turystycznymi ciężko kupić alkohol, co jest spowodowane zasadami islamu, który jest w Egipcie religią dominującą. Czułe pocałunki na ulicy, krótkie spodnie, sukienki na ramiączkach i duże dekolty mogą zostać uznane za prowokację i brak poszanowania dla miejscowej kultury i religii.

Podziel się majątkiem

Z Egiptem nierozłącznie wiąże się targowanie. Dobijając targu z egipskim kupcem usłyszymy zwrot "bakszysz", który oznacza "podziel się majątkiem". Bakszysz pełni rolę napiwku. Dając go, zyskujemy przychylność obsługi i lepsze traktowanie. Oczekują go nie tylko kupcy, ale i kelnerzy oraz przewodnicy. Każdy powinien mieć przy sobie drobne, by móc wypłacić bakszysz w wysokości 10-15 proc. wartości usługi.

Egipskie ciemności

W styczniu 2011 roku egipski rząd wyłączył dostęp do Internetu. Jest to jedyny taki przypadek na świecie w skali państwa. Odwiedzając państwo faraonów koniecznie trzeba zaopatrzyć się w latarkę, gdyż często zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Światło gaśnie nie tylko w hotelu, ale i w świątyniach i grobowcach.

W piłkę lepsi od Włoch i Francji

Reprezentacja piłkarska Egiptu zajmuje w rankingu FIFA z grudnia 2010 roku, 10. miejsce na świecie. Wyprzedza m.in.: Włochów i Francuzów. W trzech poprzednich edycjach Pucharu Narodu Afryki (w latach 2006, 2008 i 2010) zdobywali mistrzostwo Czarnego Kontynentu. Polska reprezentacja nigdy nie strzeliła bramki reprezentacji egipskiej, choć grała z nią dwukrotnie. Oba mecze zostały rozegrane w Kairze w 1991 roku i kończyły się naszą porażką 0:4 oraz remisem 0:0.

Egipski dyktator - polski order

Prezydent Egiptu - Hosni Mubarak w dniach 10-12 marca 2008 r. spotkał się w Polsce z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem. Został wówczas odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznawany on jest cudzoziemcom za działalność, która wniosła wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto