Facebook Google+ Twitter

Tajemnice, przyjaźń i mrok Barcelony

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-11 12:04

Carlos Ruiz Zafon napisał "Marinę" w 1997 roku. Zainteresowanie czytelników wzbudziła ona niedawno - zapewne dzięki sukcesowi "Cienia wiatru" czy "Gry Anioła". W Polsce trafiła na półki w listopadzie 2009.

Młody Oscar zostaje wtajemniczony przez swoją przyjaciółkę Marinę w intrygującą historię - w ostatnią niedzielę miesiąca na cmentarzu zjawia się dama w czerni, która odwiedza bezimienny grób i kładzie na nim czerwoną różę. Przyjaciele decydują się śledzić kobietę, jednak w pewnym momencie tracą ślad. Okazuje się jednak, że tajemnicza dama doskonale wie, gdzie szukać Oscara i Mariny. Z czasem straszna historia, niczym z horroru, stanie się częścią ich życia. Po latach wspomnienie tamtych chwil nawiedzi Oscara, a imię Marina zaboli go niczym świeża rana.

Carlos Ruiz Zafon zaczynał swoją karierę pisarską tworząc powieści dla młodzieży. "Marina" napisana w 1997 roku stanowi etap przejściowy pomiędzy literaturą młodzieżową a powieściami dla dorosłych. Po sukcesie jaki odniosły dwie książki cyklu "Cmentarz zapomnianych książek" zainteresowanie twórczością Zafona wzrosło. W 2008 roku - zgodnie z informacją autora - wznowiono wydanie "Mariny" z tym, że wreszcie była to wersja zgodna z zamysłem Carlosa Ruiza Zafona.

Powieść jest wzruszająca i pełna sensacji, pokazuje, do czego posuwa się człowiek w skrajnych sytuacjach i jak wielką wartość stanowi przyjaźń. Pełno w niej makabrycznych istot i przerażających tajemnic, niczym w dobrym horrorze.

Niestety - mimo tego wszystkiego uwieńczonego łzami wzruszenia - czegoś mi w tej książce zabrakło. Być może dlatego, że daleko jej do późniejszego dzieła Zafona "Cień wiatru" przez pryzmat którego - niestety - od wielu lat spoglądam na literaturę. "Marina" na pewno nie jest najwybitniejszą powieścią hiszpańskiego pisarza, jedna warto do niej sięgnąć. Oscar i Marina - jak inni bohaterowie książek Zafona - dostarczą nam nie tylko wielu wzruszeń, lecz także ogromną dawkę dreszczy, tym bardziej, że akcja dzieje się w mrocznej Barcelonie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.