Facebook Google+ Twitter

Tajemnicza biblioteka w Radomiu

Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu jest jedną z najlepiej zaopatrzonych w powiecie. Niestety, prawie nikt o tym nie wie i mało kto spoza szkoły korzysta z jej zbiorów.

Szkolna biblioteka / Fot. "Gazeta Krakowska"W Radomiu brakuje dobrze wyposażonych bibliotek. W tych, które istnieją, nie ma wszystkich książek, a jeśli już są, to pojedyncze egzemplarze. Tymczasem jedna z najlepiej zaopatrzonych znajduje się w szkole zawodowej zwanej „Budowlanką”, tylko niewiele ludzi zdaje sobie z tego sprawę. – Nasza biblioteka jest z założenia przeznaczona dla uczących się u nas – mówi Maria Świerczyńska, wicedyrektorka szkoły. Przyznaje, że jest z niej dumna i podkreśla, że biblioteka od dwudziestu dwóch lat utrzymuje status „biblioteki wzorcowej”. W swoich zbiorach ma ponad dwadzieścia tysięcy książek, a także czasopisma, mapy, płyty, kasety czy przeźrocza z różnych dziedzin.

Władze szkoły nie zamierzają się jednak reklamować, przez co radomianie nie mają możliwości dowiedzieć się o istnieniu tak dobrze wyposażonej biblioteki. – Możemy ewentualnie udostępnić książki w czytelni albo wypożyczyć je za kaucją, ale jest to tylko forma grzeczności – dodaje Świerczyńska. – Na szeroką skalę nie możemy tego robić, bo książki by do nas nie wracały.

Taka sytuacja jest krzywdząca dla uczniów i studentów spoza szkoły. – Radomskie biblioteki dysponują pojedynczymi egzemplarzami książek, które najczęściej są już wypożyczone – ubolewa Anna Król, studentka historii. – Gdy szukam mniej popularnych pozycji, najczęściej słyszę, że ich nie ma.
Brak promocji i potrzeby dotarcia do mieszkańców miasta sprawia, że poza uczniami ZSB prawie nikt nie korzysta ze szkolnej biblioteki. – W miesiącu są to ok. 3 osoby – przyznaje Lidia Łyżwa, bibliotekarka. – Zainteresowanie nie jest zatem duże – dodaje. Studentom pozostają więc uczelniane, najczęściej słabo zaopatrzone biblioteki, chyba że dyrekcja ZSB wyciągnie rękę do potrzebujących i udostępni im swoje zbiory.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.