Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28253 miejsce

Tajemnicza budowla na dnie Jeziora Galilejskiego to część miasta?

Kamienna struktura znajdująca się na dnie Jeziora Galilejskiego, odkryta 10 lat temu, może stanowić fragment miasta z trzeciego tysiąclecia p.n.e. Wkrótce wyruszy ekspedycja archeologiczna w celu wydobycia tajemniczej budowli.

Jezioro Galilejskie jest największym jeziorem słodkowodnym Izraela. / Fot. Mariusz MichalakOd odkrycia tajemniczej struktury na dnie Jeziora Galilejskiego minęło dziesięć lat. Badacze wciąż nie mają pewności co to za obiekt, ani nie potrafią wskazać dokładnej daty jego powstania. Ostatnie zejście pod wodę pozwoliło jednak uzyskać więcej informacji.

Struktura ma kształt stożka, 10 metrów wysokości i 70 metrów średnicy. Może ważyć nawet ponad 60 tys. ton. Jak przypuszczają naukowcy, zbudowana jest z bazaltowych kamieni o wysokości ok. metra. Sam obiekt przypomina kopiec, ale nie zawiera cech konstrukcji budowlanej. Podobne obiekty w różnych częściach świata służą oznaczaniu miejsc pochowku. W tym przypadku naukowcy nie mają jednak pewności, że ta struktura służyła właśnie w tym celu.

Zobacz także: Jezioro Galilejskie. Namiastka raju na ziemi [Zdjęcia]

"Bardziej logiczną możliwością jest, że należy do trzeciego tysiąclecia p.n.e., ponieważ znamy inne megalityczne zjawiska z tamtego okresu, które znajdują się w pobliżu struktury. Wszystkie są związane z ufortyfikowanym osadnictwem" - twierdzi cytowany przez TVN Meteo Icchak Paz z Urzędu Starożytności Izraela i Uniwersytetu Ben-Gurion. Jeśli przypuszczenia potwierdziłyby się, mogłoby to oznaczać, że struktura była częścią miasta, które naukowcy nazywają Bet Yerah lub Khirbet Kerak. Miało 30 hektarów i ok. 5 tys. mieszkańców.

Zobacz także: Śladami Jezusa po Ziemi Świętej [Zdjęcia]

Niebawem na Jezioro Galilejskie ma wyruszyć wyprawa, której zadaniem będzie wydobycie budowli. Ze względu na jej masę będzie to bardzo trudne zadanie.

Jezioro Galilejskie jest największym jeziorem słodkowodnym Izraela. Położone jest na północy kraju w Galilei. Ma powierzchnię 166 km2 i maksymalną głębokość 43 m.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawe .? Właśnie w tym jeziorze .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo intrygująca zagadka...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.