Facebook Google+ Twitter

Tajemnicza kurierka przemycała na Lublinku 20 tys. funtów

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-08-03 07:14

Na łódzkim lotnisku straż graniczna zatrzymała 34-letnią Litwinkę, która chciała wywieźć z Polski 20 tys. funtów szterlingów (ok. 115 tys. zł). Czterysta nowiutkich banknotów 50-funtowych podzieliła na kilka plików.

Każdy spięła gumką i zawinęła w folię. Pieniądze ukryła w bagażu podręcznym, który chciała zabrać na pokład samolotu do Dublina. Zawartość wykrył rentgen.

- Poddano ją kontroli osobistej - mówi mjr Janusz Ściegliński, zastępca komendanta straży granicznej na Lublinku. - Od razu się przyznała.

- Pracowałam trzy lata w Irlandii, tam zarobiłam pieniądze; jestem sortowaczką odzieży - tłumaczyła wczoraj Litwinka Renata V. na posterunku straży przy ul. Kopernika (środkiem płatniczym w Irlandii są euro, nie funty - przyp. red.). - Gotówkę pobrałam z banku. Nie wiedziałam, że nie wolno przewozić takiej kwoty.

Pogranicznicy nie dali jej wiary. Nie miała potwierdzenia wypłaty z konta. Poza tym spotkała się w Łodzi ze znajomym Litwinem. Podejrzewa się, że to on przekazał jej funty. Ustalono też, że kobieta często podróżuje na trasie Irlandia - Anglia - Litwa - Polska. Wyjazdy zwykle są krótkie. Podobne do ostatniego - Renata V. wylądowała na Lublinku we wtorek rano (leciała z Nottingham), a już o 19.30 chciała wrócić do Dublina.

- W gotówce można wywieźć do 10 tysięcy euro - wyjaśnia mjr Ściegliński. - Każda kwota powyżej tej sumy jest łamaniem przepisów dewizowych.

Pieniądze znalezione przy Litwince zatrzymano. Gdyby okazało się, że mówi prawdę, całej sumy i tak nie odzyska. Wróciłaby do niej równowartość 10 tys. euro. Reszta przejdzie na Skarb Państwa.

Kobietę oddano wczoraj do dyspozycji prokuratury Łódź Polesie. Trwa ustalanie, czy pieniądze nie pochodzą z przestępstwa. Banknoty poddane zostaną też ekspertyzie bankowców. Jeśli są autentyczne, po 48 godzinach od zatrzymania Litwinka ma szansę wyjść na wolność po dobrowolnym poddaniu się karze proponowanej przez prokuratora.Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A nie można przelać szmalcu poprzez intenet? Niekoniecznie wszystko naraz. A swoja drogą - oba kraje są w Unii, granic niby nie ma, a pieniedzy nie można przewozić. Czyli co - nie można kupić kopalni w Niemczech, bo tylko do 10 tys. europów można przewieźć? Nawet jeśli każdy z rodziny by wiózł po dysze, to kto ma taka liczną rodzinę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.