Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19635 miejsce

Tajemnicza śmierć Napoleona: otrucie czy rak żołądka

Po prawie 200 latach od śmierci Napoleona odkryto nowe dowody na to, iż nie został otruty arszenikiem a zmarł z powodu zaawansowanego raka żołądka.

  Po pokonaniu wojsk francuskich w bitwie pod Waterloo (terytorium obecnej Belgii) 18 czerwca 1815 roku francuski Napoleon Bonaparte. Fot. Akpacesarz został internowany na wyspę Św. Heleny na południowym Atlantyku. Przebywał tam do końca swoich dni. Zmarł 5 maja 1821 roku o godzinie 17.49, w wieku 52 lat. Umierając, zdołał jeszcze wyszeptać: "wódz naczelny".

Od lat głowiono się nad przyczyną jego śmierci i przedstawiano różne wersje. Najbardziej powszechne było mniemanie, że cesarz Francji został otruty arszenikiem, znaleziono go bowiem w jego włosach w roku 1961, co wywołało przypuszczenia o jego otruciu. Nie było to zresztą dziwne. Bonaparte, po ucieczce z Elby, na której przebywał przymusowo w latach 1814-1815 próbował ponownie przejąć władzę, co mogło zachwiać nowym układem sił na Starym Kontynencie. Wielu osobom zależało więc, by Napoleon I zniknął na zawsze ze sceny politycznej.

Nowe dowody

Dzięki nowym źródłom (raporty z autopsji, historia chorób rodzinnych, wspomnienia naocznych świadków oraz lekarza cesarza), opierając się na współczesnej wiedzy medycznej, naukowcy doszli do wniosku, iż bezpośrednią przyczyną śmierci było krwawienie z przewodu pokarmowego. 

 

– Ta analiza wskazuje, że nawet jeżeli cesarz zostałby uwolniony lub uciekł z wyspy, jego śmiertelna choroba uniemożliwiłby mu granie dalszej głównej roli na scenie europejskiej historii" mówi szef badań, Robert Genta z Uniwersytetu Texas Southwestern. – Nawet dziś, mając dostęp do zaawansowanych metod chirurgicznych i chemioterapii, pacjenci z żołądkowym rakiem w tak zaawansowanym stadium jak Napoleon, mają mizerne rokowania na przeżycie."

Podczas sekcji zwłok odkryto dwa wielkie wrzody żołądka. Jeden duży ograniczył się tylko do żołądka, drugi (mniejszy) rozciągał się od ściany żołądka aż do wątroby. Genta i jego koledzy porównali ich opisy ze współczesnymi zdjęciami (50 łagodnych wrzodów i 50 nowotworów), stwierdzając, że rany cesarza są rakowate. Bonaparte, według pracowników naukowych, był poważnie chory, występowały już przerzuty na inne organa. Nawet leczony w naszych czasach przeżyłby najwyżej rok – mówi Genta.

Choć ojciec cesarza, a także brat Lucjan i siostra Paulina, zmarli również na raka żołądka, choroba Napoleona powstała w wyniku infekcji bakteryjnej, która doprowadziła do owrzodzenia. Przyczyną choroby mogło być prawdopodobnie spożywanie dużej ilości żywności konserwowanej solą i mała ilość świeżych warzyw i owoców a to zwiększało ryzyko zachorowania na raka żołądkowego.

Więcej informacji można przeczytać w naukowym piśmie wydanym w styczniu tego roku Nature Clinical Practice Gastroenterology & Hepatology .

Żródło: Live Science

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moniko, sam fakt pobytu Napoleona Bonaparte na Wyspie Św. Heleny i jego śmierci do dziś wzbudza wiele emocji. A Wiesz, ze pochowano go pod trzema wierzbami, które przez długi czas były przedmiotem napoleońskiego kultu? Niestety tych wierzb już nie ma tak jak i prochów cesarza. Co ciekawe pokolenie tych wierzb rośnie w Nowej Zelandii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, etap mojego poinformowania kończyl się na sprawie z arszenikiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.