Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7889 miejsce

Tajemnicza śmierć słowackiego żołnierza Legii Cudzoziemskiej

Francuskie media żyją informacją o okolicznościach śmierci w Afryce żołnierza Legii Cudzoziemskiej słowackiego pochodzenia. Oficjalna wersja głosi, że Josef Tvarusko zmarł w wyniku udaru słonecznego, który spowodował atak serca. Tymczasem legioniści twierdzą, że podczas marszu oddziału Legii w kilkudziesięciostopniowym upale, narzekał na ból kolana, a jedyną pomocą, jaką otrzymał były kopniaki od kaprali mające mu "pomóc". Wylano mu też zawartość bidonu...

Trzydzieści lat temu, książka Henry Allainmat, francuskiego dziennikarza poruszyła opinię publiczną we Francji. W „Le bagne de la Légion”, autor opisał sekcję karną Legii Cudzoziemskiej w Corte. Był to zbiór relacji legionistów, którzy przeszli przez „piekło na ziemi”. Na światło dzienne wyszła wtedy prawda, skrzętnie ukrywana przez dowództwo Legii Cudzoziemskiej. Sekcja karna była specjalnym oddziałem mającym „wyprostować” charaktery najbardziej opornych. Allainmat opisał nieprawidłowości w koszarach sekcji karnej, nie uzyskując wystarczających dowodów autor wysnuł tezy oskarżające Legię o nieprzestrzeganie obowiązującego prawa. Niedawno opublikowany wywiad z autorem książki przypomniał tę zapomnianą historię.

Kilka dni po ukazaniu się tego artykułu, 18 listopada 2008 r., francuska opinia publiczna ponownie została zszokowana informacją o niehumanitarnym traktowaniu legionistów. Media opublikowały informację o okolicznościach śmierci legionisty podczas manewrów w Afryce. Tego samego dnia jeden podoficer i dwóch kaprali z 2. Cudzoziemskiego regimentu powietrznodesantowego (2REP) zostali wyrzuceni dyscyplinarnie z Legii Cudzoziemskiej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie motywy tego zwolnienia: akty brutalności, które doprowadziły do śmierci.

W środowisku związanym z Legią Cudzoziemską od wielu miesięcy krążyły pogłoski o wydarzeniach z 5 maja 2008 w Djibouti. W czasie marszu w kilkudziesięciostopniowym upale, legionista Josef Tvarusko, narodowości słowackiej zmarł w wyniku udaru słonecznego, który spowodował u niego atak serca. Taka jest oficjalna wersja zgonu.

Sprawa z pewnością zostałaby zatuszowana gdyby nie publikacja na stronie internetowej Towarzystwa obrony żołnierzy (Adefdromil), które przedstawiło inną wersję zdarzeń i wzięło w obronę zwolnionych ze służby legionistów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.02.2009 18:10

Drogi Jacku, wstawiaj swoje minusy pod moimi tekstami krótko, bez wyssanych z brudnego palucha uzasadnień. Nie przeszkadzaj m e r y t o r y c z n e j dyskusji użytkowników W24 - którzy mają coś konkretnego do powiedzenia, dodania od siebie - a nie olej silnikowy czołgu Legii Cudzoziemskiej w swych głowach..... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywisty plus za artykuł! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszędzie są ludzie i ludziska! Oczywiście, że Legia Cudzoziemska nie może być zbiorowiskiem przedszkolaków i twarde szkolenie żołnierzy jest konieczne (bez tego nic by nie zdziałali, a często może by i nie przeżyli). Jednakże zmiana szkolenia na terror, okrucieństwo, wręcz barbarzyństwo to już inna sprawa - źle, jeżeli funkcje dowódcze zaczynają pełnić psychopaci. Dotyczy to nie tylko Legii Cudzoziemskiej. Czym innym jest sławetna "fala" w Wojsku Polskim? Sądzę, że i inne armie nie są wolne od takich patologicznych zjawisk. Ważne, żeby z takimi patologiami zdecydowanie walczyć - winnych psychopatów karać z całą surowością prawa i wydalać z armii!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tego typu formacjach agresja bywa bezkarna; tu zareagowano.
Życia legioniście jednak to nie przywróci. :(
Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do moderatorow: zyczylbym sobie aby mlodziez redakcyjna lepiej znala etymologie pewnych epitetow, wtedy latwiej byloby prawidlowo ocenic co jest wyzwiskiem a co nie.
No chyba, ze przyjmiemy, ultra polit-poprawna definicje, ze obrazliwe jest kazde stwierdzenie, ktore powoduje u chocby jednej osoby (niekoniecznie adresata) poczucie dyskomfortu i urazy. Jesli tak, to dziekuje za wspolprace.
Jesli nie, to prosze przyjac i NIE USUWAC stwierdzenia, ze idioci (uprzejmie prosze o sprawdzenie znaczenia tego slowa, zwlaszcza u starozytnych Spartan - bo to jest tu najwlasciwsze) nie powinni pelnic funkcji: zwlaszcza w 2 REP!
dziekuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2008 19:26

wytwarzanie genetycznych kopii agresywnych osobników doprowadziłoby do upadku ludzkości... IS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety okoliczności dosyć nietypowe. Każdy, kto był w Afryce to wie, że bez wody trudno przeżyć. Zabrakło wyobraźni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!
Niezwykle interesujący temat i bardzo dobry styl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Jak zwykle niezwykle ciekawe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.