Facebook Google+ Twitter

Tajemnicza trumna w grobowcu Ryszarda III

W Leicester w Anglii archeolodzy odkryli w trumnie ze szczątkami króla Ryszarda III tajemniczą drugą mniejszą trumnę, zawierającą niezidentyfikowane dobrze zachowane szczątki. Naukowcy spodziewają się interesujących wyników badań.

Ryszard III / Fot. Wikipedia Commons Kamienną trumnę ze szczątkami króla Ryszarda III, panującego w XV wieku, odnaleziono w zeszłym roku na terenie dawnego opactwa franciszkanów, a obecnie parkingu miejskiego w Leicester w Anglii. Badania DNA i datowania radiowęglowego przeprowadzone w lutym potwierdziły, że w trumnie spoczywał Ryszard III, ostatni król Anglii z dynastii Plantagenetów, który poległ w wieku 32 lat, w czasie wojny Dwóch Róż, w bitwie na polu Bosworth w 1485 roku, zasiadał na tronie zaledwie 26 miesięcy.

Naukowców z Uniwersytetu w Leicester zaskoczyło kolejne odkrycie w poprzednio wykopanym grobowcu króla. W trakcie dalszych wykopalisk wewnątrz dużej kamiennej trumny ze szkieletem piętnastowiecznego władcy natrafiono na drugą mniejszą trumnę, zawierającą niezidentyfikowane szczątki. Poprzednio nikt jej nie zauważył. Okazało się, że jest ołowiana, nienaruszona, zawiera tylko mały otwór, przez który można zobaczyć kawałek stopy. Badacze podjęli próbę wydobycia dobrze zachowanych szczątków tak, by nie uległy zniszczeniu.

Wstępne badania pozwoliły ustalić, że szczątki tajemniczego zmarłego należą do człowieka o wysokim statusie społecznym. Wskazuje na to staranny pochówek w całunie w ołowianej trumnie, ozdobionej krzyżem. Dyrektor wydziału archeologii Uniwersytetu w Leicester. Matthew Morris przekazał na blogu, że nowe wykopalisko jest równie intrygujące jak odnalezienie szczątków Ryszarda III. Na razie nie wiadomo, kim był zmarły, lecz pojawiają się pewne spekulacje.

Badacze ustalili, że szczątki tajemniczego zmarłego zostały pogrzebane w tym miejscu sto lat przed pochówkiem Ryszarda III. Przypuszczają, że może to być jedna z trzech osób: średniowieczny rycerz sir William de Moton of Peckleton (zmarły między 1356 r. a 1362 r.) lub jeden z przełożonych zakonu franciszkanów w Anglii - Peter Swynsfeld (zm. w 1271 r.) bądź William of Nottingham (zm. w 1330 r.).

Interesującym aspektem jest także obecność ołowianej trumny wewnątrz kamiennej, należącej do Ryszarda III. Podwójna trumna ma 2 metry długości, 60 cm w najszerszym miejscu i 30 cm w najwęższym – w nogach. Jest tak ciężka, że do uniesienia wieka potrzeba sześciu ludzi. Wiadomo, że obie znajdowały się na niegdyś na miejscu klasztornego cmentarza, gdzie stały nagrobki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niesamoiwte, że taki grób króla mógł zagubić się pod parkingiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.