Facebook Google+ Twitter

Tajemnicze kręgi w zbożu pod Pabianicami

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-08-03 06:14

Kombajnista, którego właściciel pola w Wymysłowie Francuskim pod Pabianicami wynajął do zbioru zboża, nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył na miejscu. Na środku pola pojawiły się tajemnicze wygniecione w życie kręgi, podobne do tych, jakie wzbudzały sensację w Anglii, USA czy Wylatowie pod Gnieznem.

Zdumiał się też Marek Seliga, kierowca ciągnika, który miał odebrać wymłócone przez kombajn ziarno. Czy to ślady wizyty przedstawicieli obcej cywilizacji? / Fot. Fot. Łukasz Kasprzak

Zajęci koszeniem zboża rolnicy początkowo nie zwrócili na nie uwagi. Zauważyć je bowiem można dopiero z pewnej wysokości, np. dużego kombajnu. Odkrywcy, zamiast zbierać zboże, zawiadomili o znalezisku właściciela pola - Zbigniewa Grabarza, pabianickiego radnego.

- Na początku myślałem, że żartują - mówi radny i rolnik w jednej osobie. - Ale gdy przyjechałem na miejsce i zobaczyłem to na własne oczy, nie wiedziałem, co mam o tym myśleć. Co jakiś czas telewizja donosi, że takie kręgi są odkrywane na całym świecie, ale nigdy nie przypuszczałem, że coś podobnego zdarzy się na moim polu! - przyznaje Zbigniew Grabarz. - Kazałem skosić zboże, ale te kręgi nadal doskonale widać.

Kręgów zbożowych w Wymysłowie jest sześć. Największy ma 8 metrów średnicy. Wszystkie połączone są ścieżkami, które mają ok. pół metra szerokości. Ktoś lub coś przygniotło zboże do ziemi i skręciło w 5 kręgach w prawą stronę, a w szóstym w lewą. Źdźbła przy nasadzie nie są połamane, nie zostały więc zdeptane. Rolnicy nie zauważyli też żadnej wydeptanej ścieżki, którą ktoś mógł wejść na pole, by odcisnąć w zbożu tajemnicze znaki.

- Wzór wygląda jak dziwny ludzik z nietypową fryzurą, jakby z kokiem na boku głowy - mówi właściciel pola.

Jacek Stańczak, opiekun planetarium w Piotrkowie Trybunalskim, jest przekonany, że kręgi są dziełem człowieka.

- Jeszcze nigdy nie udowodniono w takich przypadkach, by były one dziełem przedstawicieli cywilizacji pozaziemskiej. Struktura kręgu zależy raczej od wyobraźni i poziomu wiedzy geometrycznej ich twórców - przekonuje.

Mieszkańcy Wymysłowa na temat odkrycia mają nieco odmienne zdanie.

- Mówią, że można coś takiego zrobić grabiami, albo że to przez jakieś wiry powietrzne. Ale może to sprawka kogoś zupełnie innego... - mówi pan Ryszard. (dep)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

A widział ktoś na YouTube, znaki na zbożu w Żorach? (ktoś zrobił sobie kawał i położył znak drogowy na zbożu, a potem jakieś małolaty, zabawiły się w TV, przy czym się śmiały, co jest amatorskie) Były, oj, były!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Struktura kręgu zależy raczej od wyobraźni i poziomu wiedzy geometrycznej ich twórców - przekonuje."
To akurat fakt, znane są dobrze udokumentowane przykłady ;)

http://lug.oregonstate.edu/index.php/Projects/Firefox/Firefox_Circle

http://lug.oregonstate.edu/gallery/main.php?g2_itemId=153

Komentarz został ukrytyrozwiń

A potem sprzedają kubki, t-shirty i pocztówy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idą chłopy, biorą dechy i gniotą, zaczynając od środka. Potem gniotą na szerokość dwóch dech ścieżkę i nowe kręgi. Potem telefon do tv, przyjeżdża tvn24 i relacjonuje: "Stoję włąsnie na tym polu, gdzie tu właśnie, dokładnie za mną, znajdują się tajemnicze kręgi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.