Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3346 miejsce

Tajemniczy odludek – słów kilka o bocianie czarnym

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-03-24 09:17

Bocian biały przynosi dzieci. To powszechnie wiadomo. A bocian czarny? – Przynosi dzieci w Afryce – uśmiecha się Andrzej Ruszlewicz, przyrodnik.

Fot. Archiwum Słowa Polskiego Gazety WrocławskiejO ile każde dziecko w naszym kraju wie, jak wygląda bocian biały, gdzie ma gniazdo i co je na obiad, o tyle jego czarny krewniak jest ptakiem bardzo tajemniczym. Pojawia się rzadko i nie lubi ludzi. Ucieka od nich jak tylko może, więc trudno go zobaczyć.

Choć oba bociany, biały i czarny, pochodzą z tej samej rodziny, to średnio się lubią i zadają ze sobą tylko wtedy, kiedy muszą. Np. gdy odlatują na zimę do Afryki, czasem decydują się na wspólny lot. Wiadomo, w grupie raźniej podróżować i można wtedy przymknąć oczy nawet na towarzystwo nielubianego kuzyna – mówi Andrzej Ruszlewicz.

Ludzi trzeba unikać

Skrzydlatych krewniaków różni nie tylko kolor piór. Bociany czarne mają zupełnie inne obyczaje. W przeciwieństwie do bocianów białych, które uwielbiają towarzystwo ludzi i budują gniazda zawsze w sąsiedztwie człowieka, bociany czarne za ludźmi nie przepadają i trzymają się od nich z daleka. – Gnieżdżą się w lasach, na drzewach, przy rozlewiskach wody, rzekach i na podmokłych terenach – opowiada Andrzej Ruszlewicz. – Do tego stopnia nie lubią towarzystwa człowieka, że gdy np. wysiadują jajka, a wokół kręcą się i hałasują ludzie, potrafią porzucić gniazdo z jajkami – dodaje.

Z tego powodu wokół drzew, gdzie bociany czarne mają gniazda, wyznaczane są specjalne strefy ochronne, o promieniu około 500 metrów. W okresie lęgowym nawet leśnikom nie wolno wykonywać na tym terenie żadnych prac! – Zwyczajni ludzie odwiedzający las oczywiście nie wiedzą, gdzie są gniazda bociana czarnego. Takich informacji nie ujawnia się w trosce o dobro tych ptaków. Nawet jeśli ktoś przez przypadek narobi hałasu w strefie ochronnej, to i tak straty będą mniejsze, niż gdyby wszyscy wiedzieli, gdzie gnieżdżą się czarne bociany. Wiadomo, ludzie miewają przeróżne, czasem niezbyt mądre pomysły – wyjaśnia przyrodnik.

Podrywanie przez kłapanie

Bociany czarne są pod ścisłą ochroną, bo to niezwykle rzadkie ptaki. W Polsce żyje ich około dwóch tysięcy, podczas gdy ich białych krewniaków jest sto razy więcej! Mają podobne do nich wymagania kulinarne, choć stawiają raczej na „owoce morza”. Bardziej niż mysz złapana na polu smakuje im to, co wyłowią sobie z wody: żaby, ryby, ale nie gardzą też zaskrońcami. – W miłości są sobie wierne. Ogromnie też kochają swój dom – zawsze wracają do tego samego gniazda– mówi Ruszlewicz.

Co ciekawe, bociany czarne są nieme. Nie klekocą. Jedyny odgłos, jaki wydają, gdy chcą poderwać jakąś śliczną panią bocianową, to kłapanie dziobem.

Ściśle chroniony

Bocian czarny został uznany w krajach Europy Zachodniej za gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. W Polsce żyje co piąty osobnik zamieszkujący Europę. To ptak łudząco podobny do bociana białego, tyle że ma czarne pióra i biały krawat na piersi. Waży ok. 3-4 kilogramów.

Edyta Golisz - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

anka
  • anka
  • 27.06.2011 09:56

CZARNEGO BOCIANA WIDZIAŁAM PIERWSZY RAZ U NAS NAD STAWEM WOJ/DOLNOŚLĄSKIE WCZORAJ.ZROBILIŚMY KILKA FOTEK:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojtek
  • Wojtek
  • 08.05.2011 10:39

W okolicy której mieszkam widywałem krążącego czarnego bociana. tak jest od kilku lat. mam nawet zdjęcia tego ptaka. Z tego co wiem nie ma tam żadnej strefy. mam pytanie. w czyim zatem interesie jest zlokalizowanie takiego gniazda. Podobno miejscowi ludzie widzieli drzewo z dużym gniazdem w koronie twierdząc że to bocian czarny który gniazduje tam od lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Niewiasta
  • Niewiasta
  • 10.04.2011 11:30

Ten bociek jest piękny!

W tym artykule dowiedziałam się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus, bo art. o boćku białym polskimma ze 3 plusy, a czarny ani jednego, ja nie będę propaogwać bocianowego rasizmu ... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.