Facebook Google+ Twitter

Tajemniczy przedmiot - telefon komórkowy

Komórka, z angielska Handy, to przedmiot bez którego trudno się dzisiaj obejść.

Oto typowa komórka firmy Nokia, tzw. "Candy-Bar". / Fot. Rajmund CzokTelefon komórkowy jest w życiu codziennym wyjątkowo użytecznym przedmiotem, który kryje
w sobie bardzo wiele niedostrzegalnych ciekawostek. Być może nie wszyscy o nich wiedzą, dlatego poznajmy chociaż kilka przykładów:

- Niemieckie Koleje Państwowe (Deutsche Reichsbahn), zamiast alfabetu morsa wprowadziły w 1918 r. sygnały radiowe. Był to eksperyment, który się powiódł. Odtąd pociągi kursujące między Berlinem i Hamburgiem miały zainstalowaną w wagonach pierwszej klasy telefonię radiową.

- Mało nam znany muzyk i kompozytor hiszpański, Francisco Tárrega (1852-1909), w kręgach fachowców uznawany jako „Schubert gitary”, skomponował popularny utwór „Gran Vals”. Kilka pierwszych taktów utworu firma Nokia wykorzystała jako dzwonek.

- W małym miasteczku fińskim o nazwie Nokia, powstało w 1865 roku przedsiębiorstwo o nazwie „Nokia”. Z początku Nokia produkowała wyłącznie galanterię papierniczą, z upływem lat zmieniała jednak profil produkcji. W latach 20-tych ubiegłego stulecia produkowała głównie obuwie gumowe (tzw. gumiaki) oraz opony do wózków inwalidzkich.

- Po latach żmudnych eksperymentów „Motorola” wprowadziła w 1983 r. telefon komórkowy pod nazwą „Dynytac 800x”. Był to poręczny telefon o wymiarach 4,4 x 33 x 8,9 cm., ważący jeden kilogram. Cena była niebagatelna 3.995 dolarów. W ciągu jednego roku sprzedano 300 tysięcy sztuk.

- Niezwykłą ciekawostką jest skrót SMS, będący rzeczownikiem rodzaju żeńskiego. Jednak zarówno szwajcarzy i Austriacy używają rzeczownika rodzaju nijakiego. Pytanie: jakiego rzeczownika używają Polacy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nazwa "komórka" istnieje też w innych językach jak włoski cellulare czy hiszpański celular, słowo to pochodzi z łaciny cellula czyli komórka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.