Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5345 miejsce

Tajemniczy sygnał SAHGb02+14a nadają pozaziemskie istoty?

Możliwość istnienia cywilizacji pozaziemskich od dawien dawna pobudza i rozpala umysł ludzi. Naukowcy coraz śmielej mówią, iż inteligentne życie w kosmocie istnieje, a potwierdzenie tego stwierdzenia jest jedynie kwiestią czasu.

Copyright (c) www.npn.ehost.pl Jakiś czas temu słyszeliśmy o planach zamknięcia programu SETI@home, dzięki któremu każdy, przy użyciu swego komputera mógł sam poszukiwać pozaziemskich cywilizacji. Okazało się jednak, iż naukowcy wcale nie składają broni. W grudniu 2005 roku zmienił się jedynie status programu, otóż poszukiwania obcych cywilizacji są dalej kontynuowane, jednak SETI@home przestał już funkcjonować jako osobny projekt i przeistoczył się w w otwartą infrastrukturę przetwarzania sieciowego.

W życie zostały wprowadzone nowe projekty, teraz poszukiwania sygnałów prowadzone są na różnych częstotliwościach radiowych, dotychczas odbywało się to jedynie na jednej. Oprócz tego analizowane są dane pochodzące z radioteleskopów rozmieszczonych na południowej półkuli. Zatem program wcale nie został zakończony, a jedynie przekształcony. Ma to na celu zwiększenie szans na odebranie tego długo oczekiwanego przekazu od pozaziemskich istot.

Program SETI@home stworzony został w połowie lat 90-tych przez naukowców Davida Gedyei Craiga Kasnoffa. Zamysł był następujący, każdy sam w domu, przy użyciu swego komputera będzie mógł sam poszukiwać pozaziemskich cywilizacji. Gigantyczna sieć rozrzuconych po całym świecie domowych komputerów mogła analizować oszołamiające ilości informacji, które dotychczas zbierane i analizowane były przez radioteleskopy i połączone z nimi wielkie komputery.

Z momentem powołania SETI@home, każdy z nas mógłby przyczynić się do odebrania wiadomości od pozaziemskich inteligentnych istot, a tym samym do nawiązania kontaktu. Należało jedynie pobrać z serwera Uniwersytetu w Berkley specjalny program i już mogliśmy czekać na sygnał. Odbywało się to w następujący sposób: gdy nie używaliśmy komputera ów program spełniał w nim rolę wygaszacza ekranu, a wówczas pecet nawiązywał kontakt z centralną bazą projektu, pobierał jej dane, które następnie analizował, a uzyskane wyniki odsyłał z powrotem. Okazuje się, iż przyniosło to bardzo interesujące efekty, odebrano bowiem kilkadziesiąt dziwnych powtarzających się sygnałów, jednak po pewnym czasie większość z nich wygasła, oprócz SAHGb02+14a.

Dziwny sygnał

SAHGb02+14a, taką nazwę otrzymał tajemniczy sygnał odebrany przez dwa niezależnie źródła, informatyka z USA oraz inżyniera z Niemiec, a dla ścisłości przez ich komputery. Sygnał niezwykle zainteresował naukowców, powtarza się regularnie, a czas jego trwania wynosi ok. 1 minuty. Czy jest to ten długo oczekiwany przełom? A może "ktoś" w końcu stwierdził, że wieloletni wysiłek naukowców pracujących w programie SETI należy wynagrodzić? Naukowcy podchodzą sceptycznie, bo wykonane analizy wahań częstotliwości dowiodły, iż ów sygnał może pochodzić z jakiejś planety znajdującej się w okolicach konstelacji Ryby i Barana. Z ustaleń wynika także, iż planeta ta obraca się 40 razy szybciej niż Ziemia. Ale głównym problemem jest fakt, że w tym rejonie, na przestrzeni 1000 lat świetlnych nie wykryto żadnej gwiazdy!

Zatem, jeżeli nie ma gwiazdy, to również istnienie jakiegokolwiek życia jest równe zeru. Jaka cywilizacja mogłaby przecież żyć bez światła słonecznego? Dlatego właśnie naukowcy bardzo ostrożnie podchodzą do tej sprawy i w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać oficjalnego komunikatu SETI, czegoś w rodzaju: "Ziemianie, informujemy, iż kontakt z cywilizacją pozaziemską został nawiązany". Sprawa SHGb02+14a pozostaje wciąż otwarta.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.09.2006 14:12

Na naszej Planecie są organizmy które żyja bez swiatła słonecznego w głebinach rowów tektonicznych wiec dlaczczego gdzies nie moze byc cywilizacji która zyje bez udziału swiatła?:))niech moc bedzie z Toba:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.