Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3529 miejsce

Tajemniczy zespół jaskiń

Odkryty 20 lat temu zespół jaskiń położony w chińskich górach Huangshan został niedawno udostępniony zwiedzającym. Labirynt podziemnych korytarzy jest o tyle intrygujący, że w całości wykonany ręką człowieka. Nie wiadomo jednak czyją.

Relacja z podróży do tajemniczych jaskiń / Fot. Kopp Verlag - Luc Burgin (mediapack)Na trop jaskiń wpadł Luc Bürgin - szwajcarski badacz, redaktor naczelny czasopisma „mysteries” oraz autor bestsellera „Zakazana archeologia”. Na jednym z forów poświęconych turystyce natknął się na wpis o tajemniczym podziemnym labiryncie, który nie figuruje w żadnym z europejskich wykazów. Przeczesywanie Internetu dało jedynie nikłe rezultaty, na dodatek wyłącznie w języku chińskim. Dla poszukiwacza przygód zagadka jaskiń okazała się młynem na wodę, spakował plecak i ruszył do Chin.

Kompleks jaskiń jest odsłonięty zaledwie w niewielkiej części. W momencie odkrycia groty zalane były wodą. Do tej pory wypompowano zaledwie jej część w kilku pomieszczeniach udostępniając jedynie fragment zespołu komór. Chińskie władze nie widzą potrzeby odsłaniania całości bagatelizując znaczenie archeologiczne podziemnych korytarzy. Na takie prace nie ma ani zapotrzebowania, ani wystarczającej ilości środków pieniężnych. Samo utrzymanie jaskiń już przygotowanych do turystyki wymaga stałego odpompowywania ciągle napływającej wody.

Dlaczego więc ten obiekt tak zainteresował Bürgina? Kompleks jest ogromny, pojedyncze groty mają po kilka tysięcy metrów kwadratowych, ponadto ich wysokość dochodzi do trzydziestu metrów. Najdziwniejsze są dwie rzeczy. Pierwszą jest fakt, że w całości zostały wykonane ręką człowieka. Ściany mają regularną powierzchnię, obecne są kamienne legary i belki wzmacniające, schody i trapy, nisze i półki. Wszystko to wykonane z niebywałą precyzją. Powierzchnie ścian i sufitów pokrywają charakterystyczne bruzdy, prawdopodobnie pozostawione przez maszyny wycinające skałę. Drugim charakterystycznym elementem jest brak materiału wyrobiskowego w rejonie kompleksu. Miliony ton skał wydobytych z górskiego pasma wyparowały bez śladu.

Badania archeologiczne prowadzone w jaskiniach ujawniają niewiele. Znalezione pozostałości ceramiki przypisywane dynastii Ming wskazują, że w grotach przebywali średniowieczni podróżni. Najstarsze eksponaty odkryte w labiryncie sięgają okresu sprzed naszej ery. Próba datowania na podstawie osadu alg zakończyła się niepowodzeniem; nie znaleziono dotąd sposobu określenia czasu powstania kompleksu. Zespół jaskiń nie został też nigdy opisany przez starożytnych skrybów prócz jednego wątpliwego wpisu ze średniowiecza.

Ilość materiału wydobytego podczas wyrębu tuneli musiała być monstrualna. Pytanie, co było przeznaczeniem obiektu pozostaje bez odpowiedzi. Jeśli wierzyć naukowcom, to w erze powstawania jaskiń ludzkość dysponowała bardzo prymitywną techniką. Choć zostało już udowodnione, że stal Chiny znały na długo przed jej pojawieniem się w Europie, to i tak ciężko jest wytłumaczyć sposób wykucia grot bez uwzględnienia udziału technicznie zaawansowanych ciężkich maszyn. Kompleks zaczyna więc działać na wyobraźnię paleo-astronautów oraz zwolenników UFO.

Gdyby odkrycie tak ciekawego obiektu miało miejsce w Europie byłoby największą sensacją archeologiczną dziesięcioleci. Tymczasem niedocenione przez zamknięty chiński kraj ciągle czeka na ukazanie światu swojego potencjału. Obecnie szczątkowe informacje znajdują się na stronie miasta Huashan ( http://www.huangshantour.com/english/SmallClass.asp?typeid=16&BigClassID=19&SmallClassID=89), dla którego groty stanowią jedynie lokalną atrakcję. Portal China Daily ( http://www.chinadaily.com.cn/m/anhui/travel/2011-05/10/content_12483078.htm ) opublikował w 2011 roku krótką notkę na temat jaskiń. Czy ktoś podejmie się próby wyjaśnienia zagadkowych korytarzy? Czy można wytłumaczyć sposób ich powstania nie odwołując się do pozaziemskich cywilizacji? Miejmy nadzieję, że badacze pokroju Luca Bürgina nie ustaną, póki tajemnica nie zostanie ostatecznie rozwiązana. Do tej pory głodni wrażeń mogą zapoznać się bliżej z kompleksem w książce Luca Bürgina opisującej chińską eskapadę, w której publikowane są dziesiątki zdjęć zagadkowego obiektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.