Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6145 miejsce

Tajinaste rojo - niezwykłe kwiaty u stóp wulkanu na Teneryfie

Wielkie, gigantyczne, niekiedy sięgające 2-3 metrów, purpurowo-czerwone „tajinaste rojo” (Echium wildpretii) zakwitają w maju i kwitną przez dwa miesiące, zdobiąc wulkan Teide i Park Narodowy Teneryfy.

Tak wygląda z bliska kolba kwiatu. / Fot. Isabella DegenKanaryjczycy nazywają je "tajinaste rojo". Stały się symbolem Teneryfy i ulubionym motywem. Czerwone tajinaste to kwiat Teneryfy, bo występuje tylko na tej wyspie. Jest to roślina endemiczna (bylina wieloletnia) i rośnie od 1000 do 2200 m n.p.m..

Kwitnie raz do roku, a po przekwitnięciu obumiera, by w następnym roku z tego korzenia wyrosły nowe kwiaty. Są one wyjątkowo odporne na temperatury, zimą znoszą nawet siedmiostopniowy mróz. Kwiaty te rosną tylko na lawie wulkanicznej, specyficznej dla Teneryfy. "Tajinaste" mają kształt wielkich kolb, kwiatostany są spiralnie ułożone, składają się się z tysięcy małych kwiatków od 10 do 14 mm, liście mają lancetowate, długości około 30 cm, do 2 cm szerokości. Botanicznie kwiaty te należą do ziół (echium), rodzina Boraginacea. W Parku Narodowym (El Portillo) na północy znajduje się mini ogród roślin endemicznych oraz stacja kultywacji tych roślin.
Poza Teneryfą występują te kwiaty jeszcze na wyspie La Palma, ale tylko w kolorze różowym.

Roślina ta po raz pierwszy została opisana w 1860 roku przez niemiecko-szwajcarskiego botanika W Parku Narodowym na wysokości 2200 m n.p.m. / Fot. Isabella DegenHermanna Wildpreta. Nazwa rośliny pochodzi od jego nazwiska (echium wildpretii). Wildpret opiekował się przez 23 lata ogrodem botanicznym Teneryfy Wildpret opiekował się przez 23 lata ogrodem botanicznym Teneryfy w Puerto de la Cruz. Jego fascynacja roślinami endemicznymi i innymi roślinami sfery podzwrotnikowej spowodowała, że w ciągu wielu lat jego naukowej działalności, liczba roślin w ogrodzie botanicznym z 220 gatunków wzrosła do 2486 roślin. Do dnia dzisiejszego jego naukowa spuścizna rozwija się nadal; prawnuk Wildpreta, kieruje katedrą biologii roślin na Uniwersytecie La Laguna na Teneryfie.
Wulkan Teide 3718m n.p.m. i kwiaty Teneryfy. / Fot. Isabella DegenCzasem przyjmują dziwne formy. / Fot. Isabella Degen

Źródła: Wikipedia.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jarek
  • Jarek
  • 02.10.2012 16:11

Tutaj znajdziecie wspaniałą stronę poswięconą Teneryfie. www.tenerifeexplorer.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albumy są arcyciekawe, ale artykuły też nie odstają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam też:link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykłe te kwiaty, Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.