Facebook Google+ Twitter

Tajlandczycy spodziewają się uchodźców ze zniszczonej Birmy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-12 17:58

Birmańczycy w Tajlandii spodziewają się napływu uciekinierów z terenów spustoszonych przez cyklon Nargis. Według szacunków organizacji międzynarodowych, w cyklonie poszkodowanych zostało blisko półtora miliona ludzi.

Dla przedstawicieli birmańskich organizacji emigracyjnych w Tajlandii jest zupełnie oczywiste, że w najbliższym czasie Birma będzie sceną intensywnej emigracji. Przynajmniej część tych, którzy przeżyli cyklon będzie zmuszona opuścić obszary spustoszone przez żywioł. Moe Zaw Oo (Mo Zoo U), jeden z przywódców Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji wyjaśnia, że ludzie nie mogą tam żyć, ponieważ część wiosek w delcie została w całości zmyta przez fale. Będą przemieszczać się do innych części kraju i za jakiś czas przybędą na tereny przygraniczne. Rozmówca Polskiego Radia uważa, że organizacje emigracyjne działające w Tajlandii będą musiały w niedługim czasie wesprzeć kolejną falę uchodźców.

Według Moe Zaw Oo (Mo Zoo U) organizacje emigracyjne mają wiele doświadczeń w przyjmowaniu uciekinierów. Ostatnie to fala uchodźców we wrześniu ubiegłego roku po szafranowej rewolucji. Wielu ludzi chciało wówczas znaleźć schronienie w Tajlandii. Organizacje z Mae Sot muszą stworzyć warunki dla tych, którzy uciekną z dotkniętych kataklizmem obszarów zanim zostaną oni objęci opieką ONZ.

Tereny leżące przy granicy birmańsko-tajlandzkiej są od lat dziewięćdziesiątych obszarem, na którym istnieją obozy dla uchodźców z Birmy. W obozach tych przebywa ponad 150 tysięcy uciekinierów z tego kraju.


Krzysztof Renik, Mae Sot, Polskie Radio./jurczynski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.