Facebook Google+ Twitter

Tajlandia: Rozpoczyna się szczyt państw azjatyckich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-10 09:49

W tajlandzkim kurorcie Pattaya rozpoczyna się trzydniowy szczyt przywódców 16 państw azjatyckich. Spotkanie krajów członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz państw partnerskich ma być kolejnym krokiem do utworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie.

Głównymi tematami szczytu mają być kwestie przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego. Oczekuje się, że władze Japonii będą domagały się także wypracowania wspólnego stanowiska ASEAN-u i państw partnerskich, dotyczącego prób rakietowych Korei Północnej.

W Pattayi mają się spotkać przywódcami państw ASEAN politycy z Chin, Japonii, Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Zabraknie przywódców Indii. Ze względu na antyrządowe protesty w Tajlandii, nad bezpieczeństwem w Pattayi czuwa ponad 8000 policjantów.

Podczas szczytu odbędą się także kolejne rozmowy dotyczące udziału w inicjatywie Chin, dzięki czemu Strefa Wolnego Handlu Asean-u (AFTA) stałaby się największą taką strefą na świecie.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej w 2005 roku wprowadziło na terytorium 10 państw członkowskich strefę wolnego handlu. W lutym tego roku do grona tych państw dołączyły także Australia i Nowa Zelandia, nie będące członkami tej organizacji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.