Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4805 miejsce

Tajna armia powojennych Niemiec

Proces tworzenia tajnej armii niemieckiej bezpośrednio po II wojnie światowej, to fakt i dowiedziona prawda historyczna. Albert Schnez, główny organizator przedsięwzięcia naruszał ustalenia o demilitaryzacji i tworzył wielotysięczne wojsko.

Archiwum Stadtarchiv Herne w Niemczech. By Arnoldius (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. ArnoldiusNajnowsze badania i studia nad dokumentami rzucają zgoła inne światło na powojenną historię Niemiec. Dają podstawy do rozważań nad wpływem na dalsze przemiany zachodzące u naszych zachodnich sąsiadów, na jakość i wiarygodność ich konstytucji, demokracji i praw człowieka. Odkrycie przedstawia obraz kraju w którym byli członkowie zbrodniczej organizacji o charakterze ochotniczego zaciągu, czyli Waffen-SS, jak też weterani Wehrmachtu formują tajną armię. Tajemnicze wojsko miało naczelne zadanie strzec Niemiec przed Sowietami. Historia niczym z kart powieści political fiction miała miejsce naprawdę i mogła być powodem jednego z poważniejszych skandali w swoim czasie. Pewne elementy całej historii nie były zupełnie nieznane, ale wciąż brak wielu istotnych informacji na ten temat. Nie wiadomo w jakim stopniu Stany Zjednoczone świadomie pomagały nazistom w rozwijaniu ich sieci powiązań. Czy decydowali się na zasadę mniejszego zła, stawiając za dobro nadrzędne amerykańską politykę walki z komunizmem w czym brunatny sojusznik okazywał się być oddanym i lojalnym przyjacielem? Na te i wiele innych pytań próbują znaleźć odpowiedź dziennikarze niemieckiego tygodnika "Spiegel".

Odkrycie

321-stronicowe akta przeleżały niezauważone w archiwum BND (Federalna Służba Wywiadowcza - Bundesnachrichtendienst) przez niemal sześć dziesiątków lat. Dokumenty ujawniają istnienie spisku, prawdziwej zmowy o charakterze koalicji liczącej sobie, bagatela, około 2000 byłych oficerów weteranów nazistowskiej armii. Powojenne tajne przymierze żołnierzy Wehrmachtu i Waffen-SS zadzierzgnięte zostało w 1949r. W ten sposób uformowano tajny sztab ze swoim korpusem oficerskim. Ten wczesny etap przygotowań do utworzenia silniejszej liczebnie organizacji paramilitarnej przebiegał bez wiedzy oficjalnego rządu niemieckiego i parlamentu. Dokument pokazuje też, że spiskowcy umiejętnie obeszli czujność alianckich sił okupacyjnych.

Prymarnymi założeniami weteranów było: obrona powstających Niemiec Zachodnich przed agresją Wschodu w początkowej fazie Zimnej Wojny, oraz zaprowadzenie skutecznych działań na froncie wewnętrznym przeciwko komunistom, na wypadek wojny domowej. W tym celu zapoczątkowano zbieranie informacji osobowych, jak w przypadku Fritza Erlera, lewicowego polityka SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec - Sozialdemokratische Partei Deutschlands), który był kluczową postacią w reformowaniu tej partii po II wojnie światowej. Niecodzienne zainteresowanie dotyczyło też Joachima Peckerta, który w latach 70-tych został radcą ambasady RFN na placówce w Moskwie.

Nowe odkrycie jest historią, którą ujawniono przez przypadek. Historyk Agilolf Kesselring znalazł dokumenty podczas prac Niezależnej Komisji Historyków, która wyjaśnia dla BND wczesne dzieje niemieckiego wywiadu. Materiał na jaki natknięto się przy okazji prowadzonych badań był onegdaj w gestii Organisation Gehlen (Organizacja Gehlena), poprzedniczki dzisiejszej agencji wywiadu. Dokumenty wzbudziły ciekawość historyków swoim dziwnym tytułem. "Ubezpieczenia" okazały się być czymś zupełnie innym od spodziewanej listy polis. Akta są niekompletne i należy je traktować z pewną rezerwą, ale bliższe zapoznanie się z ich treścią jednoznacznie wskazuje na słabe punkty demokratycznych i konstytucyjnych standardów powstających Niemiec Zachodnich. Można też doszukiwać się dalszych dowodów dwulicowej postawy Stanów Zjednoczonych w ich polityce antynazistowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ile to jeszcze zagadek kryje ten okres historii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.