Facebook Google+ Twitter

Tajna baza CIA w Polsce i zbiorowa amnezja polityków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-05 23:26

Prokuratura dysponuje dokumentem Agencji Wywiadu, świadczącym, że polskie służby wydały zgodę na umieszczenie na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach bazy CIA - dowiedziała się TVP Info.

Według informacji, którą uzyskali dziennikarze TVP, pod dokumentem podpisał się Zbigniew Siemiątkowski, który w latach 2002-2004 był szefem Agencji Wywiadu. Wcześniej media donosiły, że w 2006 roku w Kancelarii Premiera doszło do spotkania, podczas którego ministrowie rządu Prawa i Sprawiedliwości zapoznali się z notatką na temat tajnych więzień CIA.

W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Wassermann, pełniący wtedy funkcję koordynatora do spraw służb specjalnych, generał Zbigniew Nowek, szef Agencji Wywiadu, ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i ówczesny prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. TVP Info, powołując się na jednego z uczestników spotkania, podaje, że Zbigniew Nowek przedstawił ministrom dokument, z którego wynika, że zgodę na lądowanie amerykańskich wojskowych samolotów w Kiejkutach wydał Zbigniew Siemiątkowski.

Były szef Agencji Wywiadu nie chce komentować tych doniesień. Podkreśla, że sprawy dotyczące pracy polskiego wywiadu nie powinny być ujawniane w mediach. Informacji nie chce komentować też prokurator krajowy Marek Staszak, który zasłania się tajemnicą śledztwa. Milczą również uczestnicy opisanego przez media spotkania, zasłaniając się tajemnicą państwową.

Przebywający z wizytą w Niemczech premier Donald Tusk przyznał, że wiedział o spotkaniu członków poprzedniego rządu w sprawie tajnych więzień CIA. Informację tę przekazał mu Roman Giertych. Jak mówi Tusk w piśmie, które otrzymał od Giertycha, napisane było, że zgodnie z jego wiedzą, w której posiadanie wszedł będąc przewodniczącym Sejmowej Komisji do spraw Specjalnych, mogło dojść do złamania prawa przez członków poprzedniego rządu. Dlatego premier skierował sprawę do prokuratury i zadeklarował, że może złożyć w prokuraturze zeznania w tej sprawie.

Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce prowadzi wydział przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. W najbliższym czasie przesłuchani zostaną uczestnicy spotkania u ministra Wassermanna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.