Facebook Google+ Twitter

Tajna instrukcja Ministerstwa Finansów: Urząd Skarbowy cię sprawdzi

Ministerstwo Finansów opracowało dokument "Wytyczne dla urzędów kontroli skarbowych i urzędów skarbowych dotyczące postępowania w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych".

 / Fot. PAP/Paweł SupernakOpracowanie to ma charakter aktu wewnętrznego i nie stanowi prawa powszechnego. Jest zatem dla podatników tajne. Jeśli kupujesz dom, mieszkanie, droższy samochód, jacht lub pożyczasz pieniądze szybko znajdziesz się na celowniku urzędników skarbowych.

W pierwszej kolejności sprawdzane są akty notarialne, które wpływają do urzędów skarbowych od notariuszy. Wnikliwej analizie poddawane są też deklaracje PCC dotyczące pożyczek. Zainteresowanie urzędników mają wzbudzać też księgi wieczyste oraz różnego rodzaju rejestry, np. dotyczące jachtów. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi urzędnicy będą przyglądać się m.in. osobom zaniżającym przychody z działalności i niemającym kas fiskalnych, w szczególności świadczącym usługi przewozowe.

Instrukcja ma na celu ujednolicenie procedur oraz współpracy między organami podatkowymi, co ma niebagatelne znaczenie przy zwalczaniu "szarej strefy". Wszyscy żyjący "ponad stan" musza się liczyć z ryzykiem wizyty kontrolerów skarbowych, a od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach pobierany jest podatek w wysokości 75 proc. dochodu.

Z drugiej strony, patrząc na instrukcję ze strony podatnika można dojść do wniosku, że wszyscy staniemy się podejrzani. Stosowanie instrukcji wewnętrznej, której treść jest niejawna, rodzi wśród podatników nieufność, a przecież jedną z podstawowych zasad działania organów podatkowych i organów kontroli skarbowej jest prowadzenie postępowań w sposób budzący zaufanie. Ponadto, według Jakuba Rychlika - doradcy podatkowego w kancelarii Gide Loyrette Nouel, związanie urzędnika instrukcją wewnętrzną może się okazać jedną z przesłanek wyłączenia jego odpowiedzialności cywilnej za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 07.08.2011 10:01

Tajność takich instrukcji jest bardzo wymowna i budzi oczywiście obawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 07.08.2011 09:57

W tym kraju wydano już wiele rozbójniczych instrukcji wewnętrznych, ta wydaje się całkiem przyzwoita w porównaniu z poprzednimi - np. z przed ładnych paru lat o ściganiu osób przekazujących darowizny. kiedy to minister nazwał społeczeństwo złodziejami i "straty" odzyskał dzięki urzędom skarbowym z nawiązką. Albo ostatnia afera z przykazywanie 1% podatków na organizacje pożytku publicznego - to już szczyt obłudy i bezczelności - z jednej strony gęby pełne frazesów w każdym wystąpieniu oficjalnym o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego a z drugiej strony rozkaż min. fin. aby ścigać deklarujących 1% dla organizacji. Teraz chociaż premier oficjalnie przeprosił, po ujawnieniu rzecz jasna przez media całej sprawy, a wczesniej Kaczmarkowi włos z głowy nie spadł a obywatele zostali zdzikowani przez US-y.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Remek
  • Remek
  • 06.08.2011 06:53

Tych raczej to nie dotyczy. Jak zwkle skarbówka będzie ścigać tych słabszych i mniejszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to będzie też dotyczyć dochodów kościoła katolickiego, b. prominentów politycznych jak też współczesnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.