Facebook Google+ Twitter

Tajna wyprawa na "Schleswig-Holstein"

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-09 08:06

Dwie polskie ekspedycje podwodne - z Gdańska i ze Szczecina - wzięły udział w wyścigu do wraku pancernika "Schleswig-Holstein". Wygrali gdańszczanie. Jednak wokół ich wyprawy narosło wiele wątpliwości.

Niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje Westerplatte. Strzały rozpoczęły drugą wojnę światową. / Fot. PAPEkspedycję "Sophie X" w głębokiej tajemnicy zorganizował Mariusz Wójtowicz-Podhorski, oficjalnie pełnomocnik wojewody pomorskiego do rewaloryzacji Westerplatte. Swój sukces ogłosił w rozesłanym do mediów komunikacie i na dziś zapowiedział konferencję prasową połączoną z prezentacją materiałów filmowych nakręconych na wodach wokół najdalej na północ wysuniętej wyspy Estonii - Osmussaar.

- To żenująca historia - twierdzi Aleksander Ostasz ze Szczecina, redaktor naczelny miesięcznika "Nurkowanie", który zamierza wyruszyć na wody Estonii w najbliższy piątek. - Słyszeliśmy o nielegalnych próbach penetrowania pancernika, który rozpoczął II wojnę światową, ale - jako historykowi - zależało mi na profesjonalnym podejściu do wyprawy.

Zdobyliśmy zezwolenia wszelkich możliwych władz estońskich, poprosiliśmy o patronat m.in. Muzeum Narodowe ze Szczecina i powstające właśnie Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte, skąd otrzymaliśmy wstępną ofertę pomocy.

Jak twierdzi Ostasz, w połowie sierpnia zawiadomił Wójtowicza-Podhorskiego o planach ekspedycji i zaproponował mu uczestnictwo w wyprawie. - Powiedział, że zadzwoni w tym tygodniu...
Nieoficjalnie wiadomo, że gdańszczanie ominęli problem zezwoleń, wynajmując oficjalnie działające estońskie centrum nurkowe.

Mariusz Wójtowicz-Pod-horski odpowiada: - Wyprawę na wrak okrętu "Schleswig-Holstein" planowaliśmy już trzy lata temu.

Twierdzi, że o wyprawie powiadomił przedstawicieli urzędu wojewódzkiego oraz ministra Sławomira Nowaka, pełnomocnika premiera do spraw Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte. Jednak jeszcze w ostatni piątek minister Nowak z dużym zainteresowaniem mówił o... oczekiwaniu na wyniki ekspedycji ze Szczecina. W tym czasie uczestnicy wyprawy "Sophie X" byli już w Estonii.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

hydranetka
  • hydranetka
  • 23.09.2010 16:10

Film z wyprawy: http://www.youtube.com/watch?v=Cpu2UOKLwOU

Komentarz został ukrytyrozwiń
hydranetka
  • hydranetka
  • 23.09.2010 16:09

Wyprawa Podhorskiego nie była "tajna". Patronat na wiele miesięcy przed wyprawą dał m.in. Wojewoda Pomorski i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. O tym, że Podhorski z kolegami planuje wyprawę było wiadomo z netu i prasy od 2004 r. Poza tym Ostasz chciał "odkryć" wrak, którego pozycja zatopienia była znana od momentu osadzenia pancernika na mieliźnie. Podhorski i spółka popłynęli wrak zbadać, a nie odkryć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
hydranetka
  • hydranetka
  • 23.09.2010 16:07

Więcej o wyprawie na stronie www.westerplatte.org

Komentarz został ukrytyrozwiń
hydranetka
  • hydranetka
  • 23.09.2010 16:07

Wyprawa Podhorskiego była planowana od 2004 r. Ostasz ukradł pomysł Podhorskiego. On i jego magazyn "Nurkowanie" mieli być patronem medialnym, a postanowili sami zorganizować wyprawę w tajemnicy przed Podhorskim i jego kolegami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.