Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12416 miejsce

Tajne centrum Obrony Cywilnej PRL... w Warszawie

Maski przeciwgazowe, ebonitowe telefony, radiostacja, liczniki Geigera do pomiaru poziomu skażenia radioaktywnego, plakaty informujące o "skutkach działania wojny psychochemicznej"... To nie rekwizyty z filmu dokumentalnego z lat 50. XX wieku, ale zasoby Centrum Dowodzenia Obrony Cywilnej Warszawy, które mieści się w pobliżu stacji Metra Młociny.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:A23_Warsaw_Metro.jpg&filetimestamp=20081029145852Baza Centrum Dowodzenia Obrony Cywilnej PRL powstała na wypadek ataku atomowego, ale nigdy nie była wykorzystana. Czas się tu jednak zatrzymał. Reporterom TVN Warszawa udało się zejść do schronów. Tak opisują pierwsze wrażenia: "Napis na tabliczce nie sugeruje żadnej sensacji: Stanowisko Kierowania OC. Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony. Za drzwiami jest już ciekawiej: grube mury i wąska klatka schodowa prowadząca 9 metrów w dół."

A na dole, 9 metrów pod Hutą Warszawa: maski gazowe, gumowe rękawice, kaski, ebonitowe telefony, polowe radiostacje, liczniki Geigera, magazyny plakatów ostrzegających przed
"skutkami działania wojny psychochemicznej" oraz instrukcja "gaszenia bomb zapalających".

W centrum OC zachowały się plany budynku biurowego oraz bunkra; za jednymi z metalowych drzwi jest przejście, które prowadzi podobno w stronę Wisły lub Szpitala Bielańskiego.

Schron naturalnie nie jest już dziś utrzymywany w gotowości, ale jest ogromną ciekawostką, zwłaszcza dla pasjonatów zagadek historycznych, także z tej nieodległej historii. Szans na zwiedzanie go jednak nie ma, ponieważ obecnie schron znajduje się w piwnicy biurowca jednego z zakładów przemysłowych w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Acha, to już uściślone. :)
Gdyby coś jednak walnęło, to nawet najwyżsi dostojnicy podzielą los maluczkich. Wreszcie byłoby sprawiedliwie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 14.09.2010 09:09

centrum dowodzenia miesci sie pod biurowcem huty arecelormittal warszawa a nie pod stacja metra mlociny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.