Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6477 miejsce

Tajne szkoły teatralne. Warszawa 1939 - 1944

Ostatnio na W24 miał miejsce wysyp zaproszeń na sztuki teatralne. Zastanawiam się, jaka byłaby kondycja polskiego teatru, gdyby nie marzenia wielu zapaleńców w początkach okupacji.

Warszawa, listopad 1939. / Fot. Wikipedia/Niemieckie Archiwym Federalne/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany Hans Frank - gubernator Generalnego Gubernatorstwa stwierdził: "Polski kraj winien być zamieniony w intelektualną pustynię". Zapraszam w darmową podróż do okupowanej Warszawy i do ludzi, którzy pokazali Frankowi wysunięty palec.

Zakaz prowadzenia działalności artystycznej nie załamał ludzi teatru. Od początku okupacji podjęli działania mające na celu uratowanie go dla przyszłej wolnej Polski. Za rzecz fundamentalną uznano podjęcie szkolenia artystycznego młodych adeptów Melpomeny. Już na jesieni 1939 roku pod kierownictwem Janiny Turowiczowej rozpoczął działalność podziemny Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. W listopadzie zaś zaczął funkcjonować Instytut Teatrów Ludowych, któremu szefował Jędrzej Cierniak. Jak widać duch w narodzie nie ginął. Bo na dokładkę już w lutym 1940 r. podjął działanie pierwszy konspiracyjny zespół teatralny - studyjny. Jego inicjatorzy - Edmund Wierciński i Bohdan Korzeniowski odegrają wkrótce pierwszoplanową rolę w założeniu jakże ważnej Tajnej Rady Teatralnej. Powstała ona na ogromne zapotrzebowanie środowisk twórczych prowadzących nieskoordynowaną działalność artystyczną. Właśnie mija 70. rocznica jej utworzenia. Dokładna data powołania do życia TRT nie jest znana. Mówi się o jesieni. Z kontekstu innych zdarzeń wynika, że był to październik.

Związek Artystów Scen Polskich działał pod przykrywką charytatywną. W odpowiedzi na zarządzenia niemieckie dotyczące pracy teatrzyków jawnych i obowiązkowej rejestracji wszystkich artystów zajął bardzo zdecydowane stanowisko. Nadzwyczajne zgromadzenie ZASP-u uchwaliło:

1. Pod żadnym pozorem nie angażować się do jakichkolwiek teatrów organizowanych lub licencjonowanych przez propagandę;
2. Rejestrować się, jako pracownicy innych zawodów - kelnerzy, szatniarze, co najwyżej piosenkarze lub deklamatorzy kawiarniani. (To właśnie wtedy obsługa w lokalach miała najwyższy poziom w historii polskiej gastronomii - przyp. autora).

Na jesieni 1940 z inicjatywy Bohdana Korzeniowskiego powstała Tajna Rada Teatralna. Wśród ojców chrzestnych tego niespotykanego w okupowanej Europie zamysłu były same sławy - Leon Schiller, Andrzej Pronaszko, Edmund Wierciński, Stefan Jaracz, Jan Kreczmar, Karol Adwentowicz, Dobiesław Damięcki, Janusz Warnecki, Jerzy Zawieyski. TRT sprawowała patronat nad wymienionymi szkołami artystycznymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak trzymaj szlachetny Robercie Ramark! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze Fogg nie był aktorem stąd pominięcie jego osoby. Wrócę do niego przy okazji innego artykułu o mojej Warszawie Kochanej. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z opowiadań mojej mamy wiem, że Mieczysław Fogg także pracował w restauracji "przy garnkach", co opowiadała jej przyjaciółka wspólnie pracująca w tym czasie z panem Mieczysławem. Pozdrawiam i gwiazdki zostawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, jak zawsze 5 gwiazdek dla Pana. Tekst napisany dynamicznie, prawidło opowiada o chwilach "załamania" Polskiej kultury, która to odrodziła się w podziemiu. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* z czystym sercem Robercie. Kolejny ciekawy tekst o znamiennych czasach. Czekam na następne wątki ówczesnego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.